11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

НЕМА, НЕ ЌЕ СЕ РОДИ, ПОУБАВО ДЕВОЈЧЕ: Ирена изработи македонско девојче во стилизирана народна носија

Плетените куклички конечно се вратија во мода, а дел од заслугата за тоа ѝ припаѓа и на дизајнерката на кукли Ирена Трпеска.
Овојпат Ирена пријатно нè изненади со дизајниран модел на кукличка за Ангела од Охрид, изработувајќи македонско девојче во стилизирана народна соција.
– Македонија содржи цело богатство од народни носии, везови од сите краишта, сите беспрекорно изработени, различни а подеднакво убави, ни рече Ирена и продолжи:
– Ова е мојата многу упростена верзија поради неможноста на толку мал простор и на плетени фустан и елек да ги изведам сите тие ситни везови и украси… Сепак, се потрудив да наликува на носија.
И што е најважно, на Ангела од Охрид премногу ѝ се допадна оваа плетена кукличка! И нам.

А вам? Преслатка е, нели? 

ФОТО ПРИВАТНА АРХИВА

 

Слични објави

ВИДЕО+ФОТО | „14 ГОДИНИ БЕЗ ТЕБЕ И ПАК ВРНЕ“: Весна, Каролина, Игор, Калиопи, Тамара, Елена… со емотивни објави за Тоше

M.Р.

НЕМА ДА СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ!: 5 намирници кои смеете да ги јадете и на полноќ

Еспресо

БЕСТСЕЛЕРОТ ЌЕ ДОБИЕ ТВ СЕРИЈА: Последните денови на Џон Ленон од поглед на неговиот убиец

Ј.К.Д

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Еспресо

ДАЛИ СТЕ ВИЕ МЕЃУ НИВ?: Ова се најљубоморните и најпосесивните хороскопски знаци

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

jasmina.kantardzieva
Се вчитува....