1.8 C
Скопје
02:00 - 30 март, 2023

Илон Маск прави град за своите вработени: Поевтини кирии, помодерни куќи

Глобалното седиште на Tesla е во областа Остин, како и канцелариите на Boring Company, а во тек е изградбата на објектите SpaceX и Neuralink.

Новиот сопственик на Твитер, Илон Маск, купуваше земјиште околу имотот во последните неколку години, а деталите за обемот на неговите планови за областа само што почнаа да се појавуваат.Според новиот извештај, Маск наводно планира да изгради цел град во кој ќе живеат неговите вработени, кој планира да го нарече Снеилбрук (Snailbrook), името на маскотата на Boring Company.

Маск го опишал потфатот како „Утопија на Тексас“ каде што неговите работници би можеле да живеат во понови домови за поевтини кирии – сите под негова контрола.

Ова не се само шпекулации, градот наводно е веќе во изградба, а локацијата спроти новите објекти на Boring и SpaceX е веќе опремена со модуларни домови, базен и теретана. Официјалните претставници на округот ги одобриле имињата на улиците во областа како што се „Боринг булевар“, „Катерхед премин“ и „Вотерџет Веј“.

Една компанија поврзана со Маск, Гапд Бас, наводно поднела документи за изградба на уште 110 домови во областа „Проект Амајзинг“, за што соработувала со производителот на куќи Ленар.

Од минатата година, вработените во Boring Company, наводно, веќе можеле да аплицираат за домовите што ги гради Маск, со „кирии кои почнуваат од околу 800 долари месечно за стан со две или три спални соби“.

Слични објави

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....