Ѝ ВЕЛЕА ДА СЕ ВРАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Тијана им ги затвори устите на „хејтерите“ (ВИДЕО)

Настапот и пласманот на Тамара на Евровизија донесоа многу позитивни, но и многу негативни коментари, особено во делот со гласањето.

Тијана, која ѝ е сестра на Тамара, веќе подолго време живее и работи во Србија. Таа веќе јавно го искажа своето неверување дека претставничката на Србија не доби ниту еден поен од македонското жири. Меѓутоа, коментарите полни со омраза не престануваат и неколку дена по финалето.

„’Тијана, зошто толку пишуваш за сестра ти?“, ‘Каква Северна Македонија? Не пишувај така, остани си во Србија’, ‘Зошто не се вратиш во Македонија кога веќе толку ја сакаш?’ Е сега јас да ве прашам. Ја чувте песната? Дали навистина ја слушавте или само онаја ја претрчавте? Или не ни умеете да слушате веќе никого? А сега да ви одговорам: PROUD (анг. горда) e кога сестра ти уште од мала гледа Евровизија на телевизија и вели дека еден ден и таа така ќе пее, а во моментот не ни знае што е тоа Евровизија. PROUD е кога со месеци сме на игли додека се бира песна, облека, настап и кога се филтрираат добрите од лошите идеи, за да се добие безвременски настап. PROUD е кога таа излегува на сцена, а јас имам впечаток дека излегло сè и дека никој претходно не бил таму. PROUD е кога камерите ќе покажат полн кадар и гледам во нејзините очи дека тоа е тоа, дека нема потреба да се грижам иако до пред три секунди не сум дишела од трема“, напиша Тијана, па продолжи:

„PROUD е кога после настапот пристигнуваат овации од сите страни, повици, пораки, смеа, солзи, бодрење… PROUD е кога знаеш дека имаш на кого да се потрпеш. PROUD е кога по 15 години земам виолончело и не ми е грижа дали има некој фалш, затоа што сакам уште еднаш да покажам дека сум горда на себе, на Тамара, на својот народ (кој е повеќе од гранична линија во атласот) и на сите оние кои не се откажуваат ниту од себе, ниту од своите соништа. А овие, дигиталните (не)луѓе, нека пронајдат барем едно нешто на кое ќе бидат горди и сè ќе добие поубава смисла.“

View this post on Instagram

„Tijana, zašto toliko pišeš o sestri?“ | „Kakva Severna Makedonija??? Ne piši tako, bolje ostani u Srbiji!“ | „Zašto se ne vratiš u tu Makedoniju ako je već toliko voliš?“ | “Dijaspora nas je izdala!“ E, sad da ja vas nešto pitam: Jeste li čuli vi pesmu? m? Jeste stvarno slušali ili ste samo onako pretrčali? Ili ni ne umete više da saslušate, ni sebe, ni nekog drugog. A sad da dgovorim na vaša pitanja: PROUD je ono kad tvoja sestra sa 6 godina gleda Evroviziju i kaže „I ja ću pevati tu!“, iako pojma nema ni ko je ona u tom trenutku, a ne šta je Evrovizija. PROUD je kad smo mesecima svi kao na iglama dok se bira pesma, haljina, nastup i dok svi isfiltriraju dobre namere od loših ideja, da bi se na kraju dobio nastup uz koji vreme stane. PROUD je kad ona dođe na scenu, a ja imam utisak da je sve došlo. I da niko pre nije ni bio tu. PROUD je kad kamera pokaže pun kadar na početku pesme i kad je gledam pravo u oči i vidim da je to to, da nema potrebe da brinem, iako do pre tri sekunde nisam mogla da dišem od treme. PROUD je kad posle nastupa počnu da stižu ovacije sa svih strana, u obliku poziva, poruka, suza, smeha, navijanja. PROUD je kad znaš da uvek imaš na koga da se osloniš. PROUD je kad, nakon 15 godina, uzmem violončelo ponovo u ruke i apsolutno me ne interesuje da li se provukao neki falš, jer hoću još jednom (na svoj način) da pokažem da sam ponosna na sebe, Tamaru, sav svoj narod (a on je na mestima mnogo širim od roze linija u atlasu) i sve one koji ne odustaju od sebe i svojih snova. A ovi, digitalni (ne)ljudi, neka pronađu bar jednu stvar na koju će biti ponosni i sve će odmah dobiti lepši smisao.

A post shared by Tijana Dapčević (@tijana.dapcevic) on

БОНУС ВИДЕО:

Слични објави

Џоли пијана ѝ се јавила на Анистон да ѝ каже дека Бред Пит ја изневерува

Еспресо

УРСУЛА Е МАШКО? Инспирацијата за овој зол лик не стигна да ја види својата цртана верзија

Igor

Кејт Мос во минијатурен костим за капење изгледа беспрекорно (ФОТО)

Igor

Го замени Бредли Купер за него: Ирина ужива во друштвото на овој маж! (ФОТО)

Igor

Ретко кој го видел во ова издание: Погледнете како изгледа Харис Џиновиќ без капа на глава! (ФОТО)

ТИЕ СЕ НИВНАТА НАЈГОЛЕМА ПОДДРШКА: Успешни, остварени, богати, а овој совет од родителите добро го запомниле (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

10 + деветнаесет =

Слични објави

Погледнете ова е СОВРШЕН ЗАДНИК – Кендал Џенер го СТРЕСЕ ИНСТАГРАМ (ФОТО)

Igor

И Косово има своја Кардашијан

Igor

ВИДЕО: Хју Грант призна која колешка најмногу ја обожава и ѝ пишува долги пораки

Еспресо

ФОТО | Пријатно изненадување: Српската пејачка Милица позира топлес!

Васко Спасоски

Британците загрижени од изгледот на принцот Филип: Кој го пушти ваков од болница? (ФОТО)

Еспресо

Душко Тошиќ ја напушта Јелена Карлеуша: Купил стан и локал за половина милион евра во центарот на Белград!

Васко Спасоски