Почина музичкиот продуцент Фил Спектор

Американскиот музички продуцент Фил Спектор почина на 82 година, додека издржуваше затворска казна за убиство, пренесува „Би-Би-Си“.

Спектор, ја трансформираше поп сцената и беше едно од најистакнатите имиња во музичкиот свет во 1960-тите години создавајќи безврменски хитови. Соработувал со „Beatles“, Тина Тарнер, „Beach Boys“, Леонард Коен, Џон Ленон, Брус Спрингстин и многу други.

Instagram
Instagram

Фил им обезбеди одлична кариера на многу уметници во 1960-тите како „Crystals“ и „Ronettes“ вклучувајќи ги и хитовите „Be My Baby“и „Baby I Love You“.

Instagram
Instagram

Затвореникот Филип Спектор, почина во здравствената установа во Калифорнија, во 6:35 часот во сабота, на 16 јануари 2021 година…“, беше дел од соопштението до јавноста.

Странските медиуми пишуваат дека причина за смртта на Спектор е коронавирусот, имено тој боледувал од ковид-19 веќе четири недели.

Instagram
Instagram

Неговиот слевен живот на крај се уништи од зависности од дрога и алкохол, и тој се повлече од музичката сцена во периодот меѓу 1980-тите и 1990-тите години.

Во февруари 2003 година, актерката Лана Кларксон беше пронајдена мртва во неговата куќа во Алхамбра, Калифорнија. За нејзиното убиство првообвинет беше токму Спектор и беше осуден за убиство од втор степен и му беше изречена доживотна затворска казна.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Јелена во претесен фустан на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“, а нејзините чизми ќе ги посакате и вие (ФОТО)

Igor

Пејачката објави нови фотки: Фановите се прашуваат дали е бремена? (ФОТО)

Igor

Ќерката на Џони Деп ги прошета голите гради, а под фустанот ѕиркаа гаќичките! (ФОТО)

Васко Спасоски

Бекута им одржа лекција на колегите: Можеби ќе останеме без пари, но настапите не се повредни од ниту еден живот!

Еспресо

Нина Бадриќ како Моника Белучи (ФОТО)

Igor

Како од мајка родена: Ријана ја промовира новата книга

Igor

Остави Коментар

петнаесет + 5 =

Слични објави

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Васко Спасоски

Убавата актерка беше во врска со 16 години постариот колега, а сега го има популарниот Бали бег

Еспресо

Карлеуша повторно прави скандал! Дебили, мајмуни! Јелена ги нападна јутјуб-ѕвездите!

Igor

ФОТО: Лејди Гага „полета“ накај дома со својот црвен фустан

Еспресо

Музика низ “Слика” – Нов звук во етерот (ВИДЕО)

Еспресо

Толку од љубовта помеѓу снаата и свекрвата: Ова е причината поради која Лепа Брена и Александра Живојиновиќ веќе не се сакаат (ФОТО)

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian