НЕВЕРОЈАТЕН СКАНДАЛ: Популарниот хит на Кејти Пери е плагијат!?

Веста дека еден од најголемите хитови на Кејти Пери беше вистински шок, а сега е откриено и колку ќе треба таа да плати на оригиналните автори.

Деветчлената порота на сојузниот суд во Лос Анџелес пресуди во корист на Маркус Греј и неговите коавтори, дека песната „Dark Horse“ на Кејти Пери е плагијат на „Joyful Noise“ која Греј ја објавил под уметничкиот псевдоним Флејм.

Во 2013 и 2014 година „Dark Horse“ беше на врвот на речиси сите музички топ-листи, заработувајќи над 31 милиони долари, како и номинации за Греми.

Кејти Пери и нејзините соработници и понатаму тврдат дека досега не чуле ниту за песната ниту за Маркус Греј. Тие велат дека основата на песната се неколку ноти, кои се елемент од речиси секој популарен хит.

Како доказ, тимот на Пери ја преслушал песната, а истата е достапна и на Јутјуб, Ајтјунс и Спотифај, а албумот на кој се наоѓа бил номиниран за Греми во 2009 година.

Пејачката лично ќе треба да плати половина милион долари како отштета, а останатите неколку милиони ќе треба да ги покрие продукцијата која стои зад „Dark Horse“.

А, ова е спорната песна:

Слични објави

Ана Николиќ и Софија Вергара ја имаат истата чанта по која полуди цел Инстаграм! (ФОТО)

Igor

РЕЧЕНИЦИ КОИ МОЖАТ ДА ГО ПОДОБРАТ СЕКСУАЛНИОТ ЖИВОТ: Дали често ги слушате од својот партнер?

Igor

Девојче кое неверојатно личи на Ријана ја шокираше и самата пејачка (ФОТО)

Igor

Видео хороскоп за 8 јули 2019, понеделник

Igor

Вал Килмер: Искашлував крв, креветот беше црвен…

Еспресо

Џони Деп планира да се венча со девојката со која се бакнуваше во Белград

Igor

Остави Коментар

Осумнаесет − 10 =

Слични објави

Погледнете како изгледаат велигденските јајца на Лила Филиповска! (ФОТО)

Васко Спасоски

Осумгодишно девојче го прогласија за најубаво во светот – погледнете ја! (ФОТО)

Igor

Бремена и гола: Манекенката објави фотографија и им постави прашање на фановите (ФОТО)

Igor

Видео хороскоп 26 јуни 2019, среда

Igor

Ријана ја прошета најмалата торбичка во светот (ФОТО)

Igor

Со кого се забавува АДРИЈАНА ЛИМА на Миконос?

Igor