Мусака каква што досега не сте пробале – необична, а превкусна

Мусаката може да биде брз и превкусен ручек кој ќе го обожуваат сите членови на семејството.

Потребно е:

– 200 гр тестенини (во нашиот случај макарони)

– 300 гр мелено месо

– 1 главица кромид

– 2 чешниња лук

– масло

– вегета

– сол

– алева пиперка

– 2 јајца

– 250 гр кисела павлака

– кашкавал

Подготовка:

Сварете ги макароните и додадете малку масло за да не се залепат. На масло пропржете ситно сецкан кромид и додадете го меленото месо и него испржете го. Додадете го сецканиот лук, вегетата, солта и црвениот пипер.

Подмачкајте плех. Изматете ги јајцата и додадете ја павлаката и измешајте, па оваа смеса додадете ја во тестенините.

Ставете половина од макароните, израмнете, па додадете го меленото месо во кое сте ставиле и 1 јајце.

Одозгора распоредете го другиот дел од макароните. Изрендајте малку кашкавал. Печете на 200 степени околу 30 минути за да зарумени.

Слични објави

Милан Калиниќ кажа виц за Миле Китиќ и сите во студиото „прснаа“ од смеење (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Славниот Чендлер од „Пријатели“ во очајно издание, едвај дишеше и стоеше (ФОТО)

Еспресо

Кардашијан го облекла најтесниот фустан досега, а поради една работа сите гледале во нејзините нозе (ФОТО)

Еспресо

Мајли Сајрус ја промени фризурата и се пофали, но не очекуваше толку сурови критики (ФОТО)

Еспресо

Новата песна „Јави се“ на Мите Стоилков, ќе ви разбуди љубовни спомени! (ВИДЕО)

Igor

ПЕТ РАБОТИ кои не сте ги знаеле за Елена Стефановска: „Имам момче, меѓутоа умешно го кријам од јавноста“ (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

пет × четири =

Слични објави

Ќерките на Силвестер Сталоне израснаа во вистински убавици: На нивната појава никој не останува рамнодушен! (ФОТО)

Еспресо

Српската пејачка Дара Бубамара бремена од 23-годишното момче?

Васко Спасоски

Сопругата на Жељко Јоксимовиќ, водителката Јована го промени имиџот: Пејачот е вистински среќник! (ФОТО)

Васко Спасоски

Лиам Нисон се откажува од акционите филмови

Еспресо

Ламбе Алабаковски повторно стана татко: Прочитајте кое име го одбра за својот син! (ФОТО)

Еспресо

Деколтето и краткото фустанче на Анастасија Ражњатовиќ ја „подигнаа температурата“ на Копаоник (ФОТО)

Еспресо