Четвртина век од смртта на Курт Кобејн

Фронтменот на популарниот гранџ-бенд Нирвана на денешен ден во 1994 година изврши самоубиство, во својот дом во Сиетл.

Тој, заедно со Нирвана, го популаризираа музичкиот жанр кој денеска е познат како гранџ и е комбинација на панк, хеви-метал и алтернативна музика.

Според магазинот „Ролинг стоун“, Нирвана е на 27-то место од највлијателните музички имиња на сите времиња, додека пак Кобејн е на 12-то место на листата на најдобри гитаристи.

Кобејн се борел со депресија и зависност од наркотични средства. Тој го изврши самоубиството на своја 27-годишна возраст. Во тоа време, неговата ќерка Френсис Бин имала само 20 месеци.

View this post on Instagram

25 години од смртта на Курт Кобејн, текстописец и фронтмен на бендот Нирвана, музичар кој многу брзо стана глобална сензација по издавањето на еден од највлијателните рок-албуми на сите времиња – “Nevermind” („Не е битно”)… ⁣ ⁣ На 8 април 1994, 38 часа по извршеното самоубиство, електричарот кој требало да поправа во куќата на Кобејн го пронаоѓа неговото безживото тело, пиштол и проштално писмо. ⁣ ⁣ Околностите за смртта, животниот стил, проблематичната љубов и наравот на Кобејн сè уште се тема на разговор. Но, музиката на Нирвана (која повторно е во подем кај миленијалците) никогаш нема да се смени и тоа што го остави Курт зад себе, ќе живее уште долго. ⁣ ⁣ Почивај во мир Курт! 🖤⁣ ⁣ ___________________________________________⁣___ ⁣#kurtcobain #otd #5april #nirvana #band #inmemoriam #artist #music #musician #musiciansofinstagram #rip

A post shared by СП. (@slobodenpecat) on

Слични објави

Ова ретко се гледа: Цеца Ражнатовиќ го покажа задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Роденден, мала забава: Лила Филиповска наполни 50 години, погледнете кој дојде да и честита! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Длабок шлиц и голо рамо: Атрактивната Сања Кужет (ФОТО)

Igor

Една од „поскапите“ фотки: Средбата на Шварценегер и Џеки Чен го запали интернетот (ФОТО)

Igor

„Човек мора да живее од нешто“: Бред Пит откри што работел пред да стане познат (ФОТО)

Igor

Принцот Хари и Меган Маркл ги отследија сите од Инстаграм

Igor

Остави Коментар

17 + осум =

Слични објави

Не е лесно да се соработува со Бијонсе! (ФОТО)

Еспресо

Потребни ви се 4 состојки и само 10 минути и вашите Баунти чоколадца се готови

Igor

Постојано ги бакнуваше и им зборуваше дека ги сака: Последни фотографии на Кирк Даглас со семејството (ФОТО)

Еспресо

Брижит Макрон важи за една од најстилизираните дами во светот – Нејзините салонки од 1.000 евра се новиот моден погодок (ФОТО)

Igor

Ава Карабатиќ објави: Ова е мојот дечко, досега се криевме бидејќи тој е јавна личност! (ФОТО)

Еспресо

ПОБЕСНЕЛА и му поставила ултиматум: Анџелина не може да ја поднесе блискоста на Бред со сестрите Кардашијан

Igor