Аманда Горман стана хит на Интернет по говорот на инаугурацијата

22-годишната студентка Аманда Горман на инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден повика на „единство и заедништво“ во изведбата на нејзината поемата.

Горман, воедно стана е најмладата поетеса што некогаш настапила на претседателските инаугурации. Аманда веднаш стана хит на социјалните мрежи. Во моментов има 824.000 следбеници на „Инстаграм“, а тој број од час во час постојано расте.

Девојката го изведе своето дело „The Hill We Climb“ пред присутните во Вашингтон и глобалната публика која ја следеше церемонијата пред малите екрани.

Кога ќе дојде денот, се прашуваме каде можеме да најдеме светлина во оваа бесконечна сенка?“, започна нејзината петминутна поема.

Видовме сила што ќе ја разбие нашата нација наместо да ја сподели, ќе ја уништи нашата земја со одложување на демократијата. И овој напор скоро и успеа. Но, иако демократијата може да се одложува од време на време, таа никогаш не може трајно да се порази“, рече Аманда.

Таа студира социологија на Харвард и пишува поезија уште од дете, но сега, конечно, успеа да ги најде вистинските зборови во вистинско време. Претходно, за „Њујорк Тајмс“ изјави дека е свесна дека ѝ претстои голем залак.

Instagram
Instagram

Девојката која тргна по стапките на Роберт Фрост и Маја Ангелоу, вели дека сака да го поздрави новото поглавје и идината на Амерка со елеганција и убавината на зборовите.

Во песната, не мислам на кој било начин да го славам она што го видовме во последните неколку недели и, се осмелувам да кажам, последните неколку години. Но, ќе настојувам да ги користам своите зборови за да го прикажам начинот на кој нашата држава сè уште може да најде заедништво и може да заздрави. Ќе го направам тоа без да ја избришам или игнорирам суровата вистина со која Америка, мора да се помири“, изјави таа.

Аманда била контактирана од комитетот за инаугурација на Бајден кон крајот на минатиот месец откако веќе првата дама на Америка, Џил Бајден, слушнала нејзин говор и предложила да биде поканета да зборува на денот на инаугурацијата.

Instagram
Instagram

Многу познати личности од политичкиот свет ја поздравија Аманда, меѓу кои и Мишел Обама и Хилари Клинтон.

Со нејзините силни и потресни зборови, Аманда нè потсетува на моќта што ја има секој од нас поддржувајќи ја нашата демократија. Продолжи да блескаш, Аманда! Едвај чекам да видам што ќе правиш понатаму“, напиша Мишел Обама.

Twitter
Twitter

Аманда вети дека ќе се кандидира за претседател во 2036 година, едвај чекам“, напиша Хилари Клинтон.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Антониа Гиговска со извонреден стајлинг на доделувањето на MAC наградите во Белград! (ФОТО)

Еспресо

Песната која беше најголемиот летен хит на Европа! (ВИДЕО)

Еспресо

Емина Јаховиќ откри што напишал за неа Мустафа Сандал во неговата автoбиографија!

Васко Спасоски

Запечени њоки со грашок готови за половина час: Кремасто уживање во вкусови! (РЕЦЕПТ)

Igor

Три хороскопски знаци ПОСТУДЕНИ ОД МРАЗ: Ќе ви го скршат срцето без око да им трепне

Igor

Лак за нокти: Ако одберете некоја од овие нијанси, нема да згрешите (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

четиринаесет + 6 =

Слични објави

Погледнете како изгледала Богдана Ражнатовиќ пред сите естетски операции! (ФОТО)

Еспресо

Заборавете на мрзата: 9 вежби по 30 секунди кои ќе го оформат вашето тело (ВИДЕО)

Igor

„За љубов се пее до крај“: Објавена компилација од најдобрите хитови на прерано починатиот Влатко Илиевски!

Васко Спасоски

На нејзиното лице се гледа само болка: Селма Блер (47) сè потешко ја поднесува подлата болест (ФОТО)

Еспресо

Модната недела во Лондон од јуни ќе биде на интернет! (ВИДЕО)

Еспресо

Три хороскопски знаци кои ќе имаат тежок период до крајот на ноември

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian