„Врба“ на фестивалска турнеја во Европа и САД (ФОТО)

Најгледаниот филм во Македонија, „Врба“ на Милчо Манчевски, ја продолжува фестивалската турнеја со прикажување на уште четири познати европски и светски фестивали, ФЕСТ во Белград, Синеквест во САД, Фантаспорто во Португалија и Софија.

По светската премиера на „Врба“ на Римскиот филмски фестивал во октомври минатата година и по македонската премиера и киноприкажување од два и пол месеци, со кое ги сруши сите рекорди на гледаност, филмот беше дел од официјалните програми на светските фестивали во Тајпеј и Талин.

Фото: Промо

На престојниот 48. Меѓународен филмски фестивал ФЕСТ во Белград (од 28 февруари до 8 март), „Врба“ е во главната натпреварувачка програма, со првата проекција на 2 март, и уште две, на 3 и 4 март. Во историјата на ФЕСТ впишани се големи актерски и режисерки имиња, кои биле гости, како Марчело Мастројани, Харви Кајтел, Бернандо Бертолучи, Софија Лорен, Роберт Де Ниро, Милош Форман, Вим Вендерс, Џони Деп… Досега ФЕСТ имал преку 4 милиони гледачи и речиси 4.000 значајни филмски наслови, како од домашната и регионална продукција, така и од светската.

Од ФЕСТ, „Врба“ патува на 40. Меѓународен филмски фестивал Фантаспорто, во Порто Португалија, (од 28 февруари до 8 март), еден од 20-те водечки во светот, каде филмот ќе биде прикажан на 6 март во програмата „Недела на режисери“.

Во март, „Врба“ ќе ја има и американската премиера, во натпреварувачката програма на Синеквест, еден од најстарите и најреномирани фестивали во САД (од 3 до 15 март) во Сан Хозе и Редвуд Сити, Калифорнија,

Исто така во март, „Врба“ ќе биде прикажан и на 24. Интернационален филмски фестивал во Софија, еден од најголемите во регионот (од 12 до 22 март).

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски, „Врба“ ја надмина бројката од 30.000 гледачи, што е рекорд во Македонија во последнава деценија: ова е најгледан филм во државата за 2019 надминувајќи ги и холивудските блокбастери и најгледан македонски филм. Минатиот месец кино-мултиплексот Синеплекс објави дека „Врба“ е најгледаниот филм во историјата на компанијата воопшто. Дистрибутерот на филмот го прикажа во над 20 градови во државава.

Поради големиот интерес, „Врба“ повторно се враќа во Синеплекс, а игра и во Кинотека. Филмот ќе игра во два термина дневно (18 и 20 часот) и тоа во: петок 24., сабота 25., вторник 28., среда 29., четврток 30 јануари (само во 17 часот) и сабота 1 февруари. Филмот ќе продолжи да се прикажува и низ Македонија.

Слични објави

Жешката Вилдане (ФОТО)

Igor

Хороскоп за 31 јануари – Погледнете каков ќе ви биде овој петок!

Еспресо

Малечката принцеза веќе доби свој прекар во училиштето (ФОТО)

Igor

Бугарската фолк ѕвезда ги ПРЕПОТИ фановите со ВРЕЛИ фотки (ФОТО)

Igor

Цел живот верни на една фризура – Овие познати дами не го менуваат својот имиџ за ниедна цена (ФОТО)

Igor

Лени Кравиц меѓу граѓаните: Се прошета и се сликаше со сите (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

5 × пет =

Слични објави

Принцот Хари и Меган Маркл објавија слики од крштевката на синот Арчи (ФОТО)

Igor

ЛУНА ЏОГАНИ го објави првиот спот: Веднаш ја нападнаа дека ЈА КОПИРА АНАСТАСИЈА (ФОТО)

Igor

ВИДЕО КОЕ ЌЕ ВЕ НАЕЖИ: Карлеуша ги објави најболните моменти од својот живот (ВИДЕО)

Igor

БОБА И БРЕНА одбиле да го спонзорираат НОЛЕ – еве колку милиони се во загуба поради тоа

Igor

СРЦЕТО Ѝ Е СКРШЕНО: Меган Маркл веќе никогаш нема да го види НЕГО!?

Igor

Урнебесната роденденска честитка за Бети Вајт од Рајан Рејнолдс и Сандра Булок! (ВИДЕО)

Еспресо