17.8 C
Скопје
00:35 - 26 мај, 2024

Правила кои треба да ги знаете ако го посетите Дубаи: Никако не јадете со лева рака!

Освен веќе познатите правила, во Дубаи постојат и помалку познати правила кои не е лошо да ги знаете доколку се најдете во оваа земја. Доколку не ги знаете, би можеле многу да ги навредите  вашите домаќини.

Така на пример, дувањето нос на маса се смета за скандалозно однесување, додека сосема прифатливо е чистењето заби со чепкалка.

На маса, исто така, е многу неприфатливо да јадете со лева рака, зашто се смета за валкана, но и никако не треба да ги протегнувате нозете додека јадете, ниту да ги прекрстувате. Ако ги насочите петите кон одредена личност, се смета дека имате лошо мислење за неа.

Пцовките во Дубаи се строго забранети. Ако ве слушне некој дека пцуете,  ќе платите казна од околу 2.500 евра, или пак, ќе добиете една година затворска казна.

Слични објави

МакеДокс – Повик за Докуникулци 2024

еспресо

Интервју со протојереј – ставрофор Александар Димоски, парох Струшки: Спасе и Спаса Вишенски се впишаа во Диптихот на светиите

Јасмина Кантарџиева Димков

Голема ретроспективна изложба на сликарот Мирослав Масин е поставена во Даутпашин амам

еспресо

Посетете ја изложбата во ДСУЛУД „Лазар Личеноски“ во Скопје: „Ние имаме природна интелигенција! Не вештачка…“

еспресо

Велика сабота: Што (не)треба да правите на овој ден

еспресо

Велики петок: Што (не)треба да се прави на овој ден

еспресо
Се вчитува....