Овој викенд заблажете се со вкусната и лесна – Цимет торта

Погледнете како да ја подготвите оваа брза и вкусна цимет тортичка…

Состојки:

5 јајца

300 грама кафеав шеќер

1 ванилин шеќер

100 милилитри јогурт

2 лажици масло

300 грама мелени ореви

150 грама гриз

малку кора од портокал

прстофат сол

1 голема лажица цимет

5 помали рендани јаболка

1 прашак за печиво

10 лажици брашно

1 литар вода

800 грама шеќер

Подготовка:

Во подлабок сад одвојте ги белките од жолчките и во белките додадете го шеќерот. Со миксер, убаво изматете ги белките а потоа во посебен сад започнете со матење на жолчките во кои сте ги додале кората од портокал, маслото и јогуртот. Потоа додадете ги оревите, гризот, брашното, циметот и прашокот за печиво.

На крај, додадете ги јаболката и полека помешајте го и снегот од белки. Истурете ја смесата во тава за печење и печете во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.

На крај, оставете го пандишпанот да се излади, а за тоа време подгответе го шербетот.

Истурете го врелиот шербет врз изладениот пандишпан и со тоа тортата ви е готова.

Слични објави

Конечно и се исполни желбата: Атиџе од „Медена земја“ ја сними својата прва песна „Покрај река Брегалница“ (ФОТО)

Васко Спасоски

СКАНДАЛ: СПРЕЧЕНА ОРГИЈА во Брисел на која присуствувале европратеници и дипломат, запленети алкохол и дрога

V. T.

Направете си го денот поубав со овој РОЛАТ со суво овошје

Еспресо

Водителот Огнен ќе го памети овој роденден: Гостите му донесоа подароци, торти, а се заигра и чочек среде емисија! (ВИДЕО)

ФОТО | Илина и Игор се вратија во Скопје: Една ѕверка и едно бувче, качени горе на Марково крувче!

Еспресо

Капитенот на Вардар стапна на „лудиот камен“: Се ожени Столе Стоилов! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

10 − шест =

Слични објави

ЗЕМЈОТРЕС ја стресе Македонија

V. T.

Чоколаден колач со банани за кој не ви е потребна рерна (РЕЦЕПТ)

Igor

ФОТО | Погледнете како изгледа ќерката на Саша Поповиќ: Таа не пие, не пуши и не носи пирсинг!

Васко Спасоски

Анатомија на бакнежот: Зошто се бакнуваме со затворени очи?

Милена Ризовска

Филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски е новиот кандидат за „Оскар“ за 2021 година

Милена Ризовска

Јогурт и кисело млеко за подолг живот

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian