Дубиоза Колектив со нов албум и нов спот: Робот е нов пејач во босанскиот бенд! (ВИДЕО)

Генијалните момци од групата Дубиоза Колектив денеска објавија нов спот на својот Јутјуб канал за песната „Take my job away“, која е дел од нивниот најнов албум кој исто така е промовиран пред пошироката јавност. 

Во спотот за новата песна, во улога на вокал, како специјален гостин се појавува роботот Robby Megabyte – хуманоиден естраден асистент.

Спотот е во режија на Салем Капиќ Кантарџиќ, во продукција на агенцијата Фабрика.

Песната во која гостува роботот всушност зборува за проблемите со недостатокот на работна сила во нашите краеви предизвикан од неконтролираната миграција на запад, можниот излез од кризата со помош на роботика, автоматизација и вештачка интелигенција, но и опасностите и замките од овие технолошки решенија.

Спотот е најава за деветтиот студиски албум на Дубиоза колектив кој го носи насловот #fakenews, а кој можете да го преслушате овде. 

На албумот, покрај несекојдневниот гостин – робот, учествуваат и неколку големи светски музички имиња, помеѓу кои е и славниот Ману Чао.

Дали роботизацијата и вештачката интелигенција засекогаш ќе ја променат светската, но и домашната естрадна сцена останува допрва да се види, а до тогаш уживајте во новиот хит на босанската група:

Слични објави

„Игра на тронови“: Нова серија за разочараните фанови

Слободен печат

ОФИЦИЈАЛНО: Фестивалот Коачела одложен поради коронавирусот!

Еспресо

Том Хенкс поради сопругата ја смени верата и стана православен! Актерот летува каде што летуваат и Македонците (ФОТО)

Igor

Дојде, виде и победи: Биба Додева ги собра наградите на „Охридски трубадури“

Igor

Славата не му удри во глава: Гитаристот на „Rolling stones“ на доделувањето на „Брит“ наградите дојде со метро! (ВИДЕО)

Еспресо

За него допрва ќе се слушне: Даниел Крстески има нова песна – „Сто една“ (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

16 + 6 =

Слични објави

Девојчето од Дизни стана безобразна девојка: Гола во кревет со девојка! (ФОТО)

Igor

Адел со припреми за нов музички материјал!

Еспресо

Колку би платиле да ја видите гола? Адријана Лима се соблече за Амазонија

Igor

Бебето Арчи наскоро ќе го прелета океанот: Кралскиот пар најави далечно патување (ФОТО)

Igor

Сите занемеа кога АДРИЈАНА ЛИМА се појави во блескаво сино издание (ФОТО)

Igor

Наталија заработува 300 илјади евра со својот задник – „Јас ги инспирирам луѓето“ (ФОТО+ВИДЕО)

Igor