Вкусни и крцкави: Моцарела стапчиња

Состојки:
1/4 шолја брашно
1 шолја презли
2 јајца
1 лажица млеко
450 гр моцарела
1 шолја масло

Подготовка:
Изматете ги јајцата и млекото. Сирењето исечете го на ленти со дебелина околу 1,5 см, валкајте го секое стапче во брашно, потоа во јајце, па во презла.

Потоа уште еднаш секое стапче валкајте го во јајце, па во презла.

Замрзнете ги пред пржење.

Загрејте го маслото во тава и пржете ги стапчињата од секоја страна или додека не поцрвенат.

Тргнете ги од оган пред сирењето да почне да истекува.

Вадете ги на салфетка за да се исцеди вишокот масло.

Слични објави

Ќе го обожавате: Подгответе си сами фокачо леб со маслинки и рузмарин (РЕЦЕПТ)

Igor

Бојата на долната облека кај жените открива каков љубовник е таа во кревет!

Еспресо

Меланија Трамп годишно троши преку 200.000 евра на облека, а еве кој плаќа за сето тоа!

Еспресо

Кажи ми какво вино пиеш, ќе ти кажам каков ти е карактерот

Igor

Поради фотографијата на која покажала премногу ги изгубила следбениците на Инстаграм! (ФОТО)

Еспресо

Дама пред се: Кејт Мидлтон воодушеви во префинето издание (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

15 + 7 =

Слични објави

Зошто имаме потреба од шеќер кога сме под стрес?

Igor

Како Италијанките се облекуваат на есен: Учете од најдобрите! (ФОТО)

Igor

Кога ќе ги внесете овие билки во домот, внесувате и здравје: Еве зошто секој дом треба да ги има!

Еспресо

Смути од ананас и краставици за прочистување на дебелото црево

Igor

Ако имате проблеми со акни и со мозолчиња, избегнувајте ги овие намирници.

Igor

Крем торта – задоволство за сите сетила (РЕЦЕПТ)

Еспресо