-5.2 C
Скопје
23:20 - 25 јануари, 2022

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

готвиме со теа

Започнавме убава соработка со една врвна готвачка која секое јадење го претвара во магија од вкусови – Теодора Георгиевска.

Оваа извонредна мајсторка и една од највлијателните готвачки на социјалните мрежи кај нас, стои зад бројните рецепти кои ги објавува на профилот „Готвиме со Теа“ – „gotvime.so.tea“.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Здрава варијанта на цезар салата со егзотичен вкус!

Теа денес ни подготви солен ролат нареден во форма на елка.

Потребни состојки:

За кората:

 • 4 јајца
 • 300 гр исечкан спанаќ
 • 1 прашок за пециво
 • 6 лажици брашно
 • 3 лажици масло
 • сол

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Традиционален италијански колач со лимон кој е прослава на цитрусното овошје!

За филот:

 • 300 гр кисела павлака,
 • 2 лажици мајонез
 • 200 гр исецкана шунка
 • свеж магдонос
 • сол и црн бибер

Начин на подготовка:

Спанаќот убаво измијте го, исцедете го и иситнете го. Јајцата изматете ги и додадете ги останатите состојки за кората од спанаќ. Се добро измешајте и ставете на хартија за печење. Печете 5-7 минути на 200 степени. Испечената кора ставете ја да се излади на мокра крпа. Во меѓувреме подгответе го филот и оставате го да се излади во фрижидер. Кога ќе се излади корта исфилувајте ја и потоа свиткајте ја во ролат и оставете ја во фрижидер 1 час пред да посужите. Овој лесен и едноставен рецепт, брзо може да го подготвите и ќе ви ја збогати вашата празнична трпеза.

На здравје.
.

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....