26.8 C
Скопје
13:43 - 14 април, 2024

Тројца загинати и 11 повредени во железничка несреќа во Хрватска

Хрватските медиуми јавуваат за голема несреќа на патнички воз кој удрил во товарен воз на пругата кај Новска (Окучани) во Хрватска, град на околу еден километри југоисточно од Загреб.

Според последните информации од хрватското МВР, во несреќата животот го загубиле три лица, меѓу кои машиновозачот и кондуктерот од патничкиот воз. Повредени се 11 лица, меѓу кои, неофицијално, седум биле странски државјани од Иран.

Патничкиот воз удрил во товарниот кој бил расипан на пругата.

Спасувачките екипи се на терен. Меѓу загинатите, според првичните информации се машиновозач и кондуктер од патничкиот воз. Наводно возот се движел со 100 км/ час.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ доцна синоќа го посети местото на несреќата од каде потврди дека се повредени неколку странски државјани. Хоспитализираните лица се во добра состојба.

 

Слични објави

(Фото) Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски: Марија во елегантна венчаница го кажа судбинското „да“

еспресо

Познатите во шок поради смртта на Данка: „Ангеле, почивај во мир“

еспресо

(Фото) Априлилили: Креативните маски на децата на познатите Македонци

Еспресо

(Фото) Тамара Тодевска со раскошно деколте на предевровизиска забава во Мадрид: Впечатлив моден избор на пејачката

еспресо

(Видео) „Горд сум што сум Македонец“: Боби Андонов ја испеа антологиската „Јовано, Јованке“

Еспресо

(Видео) Миа Костова стана жртва на измама: Не рекламирам чаеви за слабеење, не наседнувајте на лажни реклами

Еспресо
Се вчитува....