24.8 C
Скопје
15:23 - 13 август, 2022

Сладолед од праски – за разладување во најжешките денови

Состојки:
500 милилитри слатка павлака
500 грама праски
150 грама шеќер

Подготовка:
Пред да почнете со подготовката на сладоледот од праски, убаво измијте ги и излупете ги праските. Потоа исечкајте ги на мали парчиња и ставете ги во мало тенџере. Во истиот сад додајте малку вода и оставете ги праските кратко да се варат. Кога овошјето ќе омекне, исцедете ја водата и убаво измиксирајте ги со рачен блендер.
Добиената смеса од праски, префрлете ја во друго тенџере и во него додајте го шеќерот. Загрејте ги состојките и мешајте додека убаво не се соединат, а шеќерот комплетно не се стопи.
Вака подготвената смеса тргнете ја настрана и оставете ја да се излади.
Во друг сад изматете ја слатката павлака, а потоа соединете ја со смесата од праски и шеќер. Убаво изматете. Добиениот сладолед од праски, оставете го да се излади најмалку 3 часа пред да го послужите.

Слични објави

Рецепт за превкусна проја со кисела павлака

Еспресо

Пилешко со прелив од мед и лимон, подготовката е брза

Еспресо

Сос од домати со босилек по рецепт на славниот Павароти

Еспресо

Сладолед што не се топи, инсекти како извор на протеини… Што и како ќе јадеме по 20 години?

Еспресо

Рецепт за домашни бонбони и лижавчиња

Еспресо

Превкусна брза пита од тиквички и сланина

Еспресо
Се вчитува....