Здравјето влегува преку устата: Колку овошје, а колку зеленчук треба да јадеме секој ден?

Смртта на милиони прерано починати лица може да се спречи со промена во исхраната, а еве што треба да јадете секој ден за да си го продолжите животот.

За спречување на карциномот и срцевиот удар можеме многу да направиме со едноставни промени во исхраната.

Повеќето од нас знаат дека потребно е да се вклучат овошјето и зеленчукот во секојдневното мени, но колкави се минималните количини кои треба да ги изедеме од оваа здрава храна?

Штотуку се објавени резултатите од анализите на дури 95 студии во кои биле вклучени повеќе од 2 милиони лица.

Ви го претставуваме прецизното мени на Кралскиот колеџ во Лондон!

За понизок ризик од карцином влијае исхраната во која е застапен зелениот зеленчук, жолтиот зеленчук и зелкастиот (зелка, карфиол, брокула). За понизок ризик од срцеви заболувања и срцев удар влијае храната во која се застапени: јаболките, крушките, цитрусите, салатата, зелениот лиснат зеленчук (како марулата и спанаќот) и зелкастите зеленчуци.

Во анализата на резултатите на бројни студии, попрецизно се споредени количините на зеленчук во исхраната и се покажало дека:

200 грама од препорачаното овошје и зеленчук дневно го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести за 13 проценти, додека 800 грама го намалува тој ризик за 28 проценти.

Исто така, 200 грама од овие намирници го намалуваат ризикот од карцином за 4 проценти, а 800 грама за 13 проценти. И конечно, 200 грама од набројаното овошје и зеленчук го намалуваат ризикот од прерана смрт за 15 проценти, а 800 грама за 31 процент.

Јадете повеќе од препорачаното овошје и зеленчук и продолжете си го животот!

Слични објави

Сите знаеме за велигденските јајца и зајакот, но овие работи за Велигден сигурно не сте ги знаеле

Еспресо

Никогаш не исфрлајте ги во целост јаглехидратите од исхраната

Igor

Пронајдена е неактивирана бомба! Анџелина Џоли евакуирана од снимањето

Igor

Топ 3 фризури кои ќе ги носиме оваа есен (ФОТО)

Igor

Доколку имате проблеми со видот јадете храна богата со витамин А

Еспресо

ЕКСПЛОЗИВНО УЖИВАЊЕ: Кама сутра совети што не се однесуваат на пози и техники

Igor

Остави Коментар

10 + 11 =

Слични објави

Идеална фризура за летните денови: Репче на поинаков начин (ФОТО)

Igor

Ова е најбараната ташна на светот, чини 525 долари и во моментов ја чекаат 120.000 луѓе!

Igor

Колку отров има во едно јаболко (ВИДЕО)

Igor

ПОРАКА ОД БИВШИОТ: Не размислувајте што сака, туку решете го проблемот

Igor

Смути од ананас и краставици за прочистување на дебелото црево

Igor

Храна што ви ја „краде“ енергијата: Обрнете внимание на начинот на кој се храните

Еспресо