24.8 C
Скопје
16:06 - 3 октомври, 2023

Заборавете на мастиките и ментол бонбоните: Овој напиток моментално ви го освежува здивот

Доколку и покрај редовното миење на забите, непријатниот здив и понатака ве измачува, пробајте го овој феноменален домашен препарат.

 

Понекогаш ниту одличната орална хигиена не е доволна да имаме долготрајно свеж здив.

 

Сепак, немојте да очајувајте, подгответе вкусен домашен напиток и вашиот свеж здив ќе биде и ваш заштитен знак.

 

 

Потребни состојки:

 

– 1/2 лажица цимет во прав

 

– 1/2 лажици мед

 

– сок од 2 лимони

 

– шолја врела вода

 

 

Сипете ги циметот и медот во сад и прелијте ги со врела вода. Мешајте добро додека медот да се стопи, а потоа додадете го лимоновиот сок. Потоа повторно промешајте, па напитокот сипете го во стаклена тегла и затворете го со капак.

 

Почекајте напитокот да се олади, па ставте го во фрижидер. Овој напиток најпрвин мучкајте го во устата, па потоа проголтајте.

 

Циметот и лимонот ќе ја дезинфицираат усната шуплина и ќе ги неутрализираат бактериите, додека медот ќе овозможи подобар вкус.

 

Покрај тоа што ќе ви даде свеж здив, овој напиток е и многу лековит и ќе го зајакне вашиот имунитет.

Слични објави

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е интервентна кардиологија и кога се употребува

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Дислексија кај деца – како да им се помогне?

Еспресо

(Фото) „Липо“ искуство на Весна Антиќ за совршена линија и детоксикација: Еден конфекциски број помалку за само две недели!

Ј.К.Д

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е ласерска биостимулација?

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Фебрилни конвулзии

Во Србија е регистриран прв случај на нов сој на коронавирус, еве кои се симптомите

еспресо
Се вчитува....