Што да направите кога имате низок притисок?

Променливото време може да направи вашиот крвен притисок да варира и тоа дополнително да ве измори, исцрпи и да ви предизвика главоболки. Што можете да направите ако притисокот ви е низок?

Во прв момент, додадете малку повеќе сол во храната или испијте јогурт во кој исто така имате додадено сол. Кафето може да ви помогне краткотрајно, па затоа не пијте по неколку кафиња, туку еднаш во денот испијте зелен или црн чај.

Кога забележувате дека ви се врти, избегнувајте нагло да станувате од седечката или лежечката положба, не кревајте тешки предмети и не се преморувајте со физичка работа.

Помогнете си и со храната, јадете салата од цвекло и домати, маслинки и пијте доволно вода. Најважно од сè е дека не треба да се туширате со многу топла вода, ниту да лежите во топла када. Правете го тоа со млака вода и набрзина.

Слични објави

ДИЕТАТА НА МАРКО КОН – Ослабел 36 килограми „За појадок СВИНСКИ ВРАТ, за ручек СВИНСКИ ВРАТ, а за вечера… Погодете? Да, СВИНСКИ ВРАТ!“

Слободен печат

Диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

Igor

Витаминска бомба која ќе ве доведе до идеална линија

Igor

Испијте ја оваа мешавина 20 минути по оброкот и ќе согорите половина од калориите

Igor

Витаминот Д и омега-3 помагаат кај старите лица против зараза со коронавирус

Еспресо

Секоја вечер една чаша пред спиење: Исчистете ги цревата и уништете ги маснотиите

Igor

Остави Коментар

три × 1 =

Слични објави

НАМИРНИЦИ СО НАЈМНОГУ ПЕСТИЦИДИ: Кралот на зеленчукот скоро на врвот

Igor

Коприва, просо и сусам за зголемување на железото во крвта

Igor

Комбинација за која тврдат дека спасува животи

Igor

Зелен шејк кој ќе ви го исчисти телото

Igor

Зошто ни трепери окото: Дали и кога има причина за грижа?

Еспресо

Ново истражување: Колку се заразни асимптоматските случаи на коронавирус?

Еспресо