20.8 C
Скопје
02:37 - 16 јули, 2024

Што да јадете кога сте под стрес?

Иако може да ви звучи неверојатно, но постои храна што може да ве усреќи. Тоа се оние продукти кои го намалуваат стресот, благодарение на нив помалку се грижите, подобро сте расположени и помалку паничите. Ако ги јадете редовно, за седум дена ќе почувствувате промена.

Боровинка – за ова овоошје велат дека е кралица меѓу антистрес намирниците, а само десетина зрна боровинка ќе ви ја обезбедат потребната количина на витамин Ц кој ви е неопходен кога сте под стрес или сте нервозни.

Ореви, бадеми, лешници – богати се со цинк и магнезиум кои се одлични во борба против стресот, а витаминот Е што го содржат е одличен оксиданс.

Авокадо – ова овошје е вистинско мало чудо во борба против стресот бидејќи е богато со витамин Б и калиум, кој го снижува крвниот притисок.

Мисиркино месо – месото што содржи триптофан, есенцијална аминокиселина чија задача е да му нареди на мозкот да проиведува серотонин, хормон на среќата.

Риба – со јадење риба ќе се чувствуваме добро бидејќи таа содржи витамини Б6 и Б12, кои се најважни за синтеза на серотонин.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....