Што да јадете кога сте под стрес?

Иако може да ви звучи неверојатно, но постои храна што може да ве усреќи. Тоа се оние продукти кои го намалуваат стресот, благодарение на нив помалку се грижите, подобро сте расположени и помалку паничите. Ако ги јадете редовно, за седум дена ќе почувствувате промена.

Боровинка – за ова овоошје велат дека е кралица меѓу антистрес намирниците, а само десетина зрна боровинка ќе ви ја обезбедат потребната количина на витамин Ц кој ви е неопходен кога сте под стрес или сте нервозни.

Ореви, бадеми, лешници – богати се со цинк и магнезиум кои се одлични во борба против стресот, а витаминот Е што го содржат е одличен оксиданс.

Авокадо – ова овошје е вистинско мало чудо во борба против стресот бидејќи е богато со витамин Б и калиум, кој го снижува крвниот притисок.

Мисиркино месо – месото што содржи триптофан, есенцијална аминокиселина чија задача е да му нареди на мозкот да проиведува серотонин, хормон на среќата.

Риба – со јадење риба ќе се чувствуваме добро бидејќи таа содржи витамини Б6 и Б12, кои се најважни за синтеза на серотонин.

Слични објави

3 работи кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

Igor

Два магични напитоци за брзо прочистување на организмот

Igor

Главната ѕвезда на зимскиот стајлинг: Најдобрите модели на хулахопки за зимските денови!

Еспресо

Испијте го пред спиење – Овој сок го топи сето она што сте го изеле во текот на денот!

Igor

Колку алкохол треба да испиете пред да ослабне вашиот имунолошки систем?

Еспресо

10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ за подобрување на вашето здравје! (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

16 − 12 =

Слични објави

Само еден додаток во кафето ќе ви помогне побрзо да согорувате масти

Igor

Најдобриот лек за бактерија во желудникот: Кога ќе го изедете ОВА ќе ја уништите МНОГУ БРЗО!

Igor

Ќе се ИЗНЕНАДИТЕ што би се случило кога СИТЕ БИ ПРЕСТАНАЛЕ ДА ЈАДАТ МЕСО (ВИДЕО)

Igor

Дали вакцината на „Фајзер“ делува и против мутациите на ковид-19?

Еспресо

Ќерката на Велија Рамковски, Лејла е инструктор по јога и изгледа неверојатно секси (ФОТО)

Igor

ВНИМАВАЈТЕ: Полово преносливите болести не се пренесуваат само преку сексуални односи

Igor