21.8 C
Скопје
01:40 - 16 јули, 2024

НЕ СЕ ЗАЛАЖУВАЈТЕ: Ова е страшната вистина за газираните сокови

Газираните сокови содржат огромни количини шеќер, а и кога не би го содржеле, повторно би биле подеднакво штетни.

Многумина се залажуваат по „лајт“ и „зеро“ верзиите на газираните сокови. Точно, тие не содржат шеќер, но наместо тоа, се употребуваат евтини засладувачи, кои воопшто не се здрава алтернатива.

Еден од најчестите засладувачи е аспартам, за кој се покажало дека предизвикува главоболки, несоница, алергии, па дури и хормонска нерамнотежа.

Според некои истражувања, дури и едно шише неделно од ваков пијалак е доволна за да предизвика зголемен ризик од мозочен удар, додека ризикот од срцев удар се зголемува за 50%.

Секако, најдобро е ваквите сокови воопшто да не ги консумирате, но доколку сепак ги сакате, изберете ја стандардната верзија.

Доколку се мачите со холестерол, испробајте го овој рецепт за природен сок кој ќе ви помогне со вашиот проблем.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....