-5.2 C
Скопје
22:51 - 25 јануари, 2022

(ФОТО) БРАВО ЗА ПРИЛЕПЧАНКАТА ЕЛИ: Од 130 кг. се симна на 89, и продолжува понатаму!

Нутриционистката Елена Мирческа е со нас за да се „стегнеме“ оваа есен.

Здравиот начин на исхрана е во мода, а добрите нутриционисти се сè побарани. Особено, ако здравиот диетен режим би можеле да го комбинираме со физичка активност. Нутриционистката и фитнес-инструкторка, Елена Мирческа, нѐ советува како да дојдеме во топ форма за време на есента. Зашто, не заборавајте, убавите тела кои ги гледаме секоја пролет и лето, се „вајаат“ токму во есен и во зима.

А, некои веќе успеаа во тоа! 

Таков е примерот со прилепчанката

Елизабета Магдеска Петкоска

.

На прашањето зошто се реши на таков чекор првпат после толку години и цел живот со прекумерна тежина, таа одговори: „Од инает, зошто ми рекоа дека после 40та година тешко дека ќе ослабеш! Е па им докажав дека можам“, се смее Елизабета Магдеска Петкоска и продолжува:

„Важна е волјата, истрајноста и упорноста!“

фото – приватна архива

А очигледно Ели имаше доволно волја за од 130 кг да се симне на 89 во моментов, а продолжува и понатаму, се разбира постепено и под надзор од својата менторка. За седум месеци!

На прашањето како успеа, таа вели: „Слушај си ја учителката и држи се до правилата, и онака од ништо не си скратен, јадеш се во доволна количина и гладен не си воопшто. Е сега, нема смоки, нема месено, ни чајна, ама мотивот е голем, кога гледаш како постојано јадеш, а килограмите одат надолу!“

Ели е пример за упорност, покрај програмата за исхрана, таа се приклучи и на фитнес часовите кај Елена, на почетокот во студио, сега онлајн во живо со неа, и после толку месеци таа сѐ уште не пропушта час!

– На почетокот поради килажата, голем дел од вежбите се чинеа невозможни, но Ели никогаш не се откажа, прво ги модифицираше и секој следен час можеше се повеќе и повеќе, за сега без проблем да бира дали да се приклучи во тешка или во лесна група и да одработи се без застанување. Е тоа е упорност!, ни рече фитнес инструкторката Елена Мирческа.

фото – приватна архива

Покрај тоа, Ели почна да се качува и на планини. Ако на почетокот и беше тешко и ѝ требаше многу време да искачи некое мало ритче околу Прилеп, сега за неа предизвик се вистински врвови, меѓу кои и Солунска глава, која е предизвик и за сите искусни планинари, а таа во неполни два месеци ја качи дури два пати!

Ели е вистинска мотивација и инспирација за сите жени кои се соочуваат со прекумерна тежина и се борат со истата со години. Таа им порачува на сите да пробаат и да не се откажуваат кога ќе дојде кризен период, зашто тој поминува, а одразот во огредалото е она што останува!

 

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....