33.8 C
Скопје
16:08 - 24 јуни, 2024

ДОИЛКИ И КОВИД: Дали да го доите вашето бебе доколку сте заразени со вирусот?

Со ширењето на коронавирусот прашањето кое сите мајки моментално кои ги дојат своите деца си го поставуваат е – Дали можат да му го пренесат коронавирусот на бебето преку млекото и дали мајката која е заразена со вирусот ковид – 19 може да го зарази бебето преку доењето?

Прво и основно е дека коронавирусот не ги погаѓа децата на толку сериозен начин на кој ги погаѓа сите возрасни посебно оние со здравствени компликации.

Засега нема докази дека овој вирус може да се пренесе од мајката на бебето додека плодот сè уште се развива во стомакот.

Ова сугерира и дека вирусот не може да предизвика никакви абнормалности кај бебето – истакнува Денис Џемјсон, шеф на катедра за гинекологија на медицинскиот универзитет во Велика Британија.

На мајките заразени од вирусот им е дозволено да бидат со своите бебиња по породувањето и да имаат многу важен контакт кожа на кожа со нив.

На почетокот на пандемијата во Кина мајките се советуваа 14 дена да бидат одделени од бебињата, тоа на крај се покажа како погрешен совет, бидејќи има негативни последици на доењето и на поврзувањето на мајката со бебето.

Слични објави

Јована Јеремиќ „удри“ по колешката Јоксимовиќ: „Ги понижува другите за себе да се истакне, а нема сериозна диплома“

еспресо

Ива Илинчиќ сведочи против Мика Алексиќ: Српската актерка доби голема поддршка пред судот во Белград

Еспресо

(Видео) Рада Манојловиќ се мачи да го собере бакшишот: Пејачката ги редеше парите на чинија

Еспресо

(Видео+фото) Болната Селин Дион дојде на концертот на хрватскиот музичар Стјепан Хаусер, а тој ѝ посвети специјална песна

Еспресо

Љубовен хороскоп за сите хороскопски знаци (од 24 до 30 јуни): Близнаците да заборават на минатото, Лавовите да искажат љубов со зборови…

еспресо

Бен Афлек за првпат проговори за кризата со Џенифер Лопез: „Особено ги погодува моите деца…“

еспресо
Се вчитува....