Бројот на заболени од морбили на глобално ниво зголемен четирипати

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека бројот на заболени од мали сипаници ширум светот во првите три месеци од 2019 година се зголемил четирипати во однос на истиот период минатата година.

СЗО наведува дека епидемии се забележани во сите делови на светот, а најдраматичен раст има во Африка – повеќе од 700 отсто.

Вистинската бројка може да биде и многу повисока, бидејќи глобално се пријавува само еден од 10 случаи на заболени, наведува СЗО, која истакнува дека морбилите понекогаш можат да доведат до сериозни здравствени компликации, вклучувајќи болести на белите дробови и на мозокот.

Украина, Мадагаскар и Индија се земјите во кои се најраспространети малите сипаници, каде се бележат десетици илјади случаи на милион жители.

Само во Мадагаскар од септември минатата година од морбили починале најмалку 800 луѓе.

Епидемии ги погодија и Бразил, Пакистан и Јемен, „предизвикувајќи голем број на смртни случаи – претежно на деца”, а има зголемување на бројот на случаи во земји каде што бројот на вакцинирани е висок, вклучувајќи ги САД и Тајланд.

Во 170 држави, се регистрирани 112.163 случаи на мали сипаници, додека во истиот период во 2018 година во 163 земји имало 28.124 случаи.

Поголемиот дел од заболените, 94 проценти, не биле вакцинирани, нецелосни вакцинирани или со непознат статус на вакцинација.

Обединетите нации објавија дека болеста „целосно може да се спречи” со вистинска вакцина, но глобална покриеност на првата фаза на имунизација „застанала” на 85 отсто, и „се уште не го достигнато нивото од 95 отсто вакцинирани, што е потребно за да се спречи појава на епидемии”.

Првиот човек на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус и шефицата на Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ), Хенриета Форе истакнуваат дека светот е „во сред криза на мали сипаници”, и дека за тоа е виновно ширењето на збунувачки и контрадикторни информации за вакцините.

– Повеќе од 20 милиони животи се зачувани благодарение на вакцините против сипаници само од 2000 година – наведоа шефот на СЗО и шефицата на УНИЦЕФ.

Слични објави

Вистинско чудо: Се разбудила од кома по 59 дена на респиратор, еден ден пред да ја исклучат од апаратите

Еспресо

Витаминска бомба која ќе ве доведе до идеална линија

Igor

Пијте по една лажица од овој пијалок пред секој оброк: Нема да имате грам маснотии на вашето тело за еден месец! (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Кои се ризиците од вакцината „Фајзер“ за бремените жени: Ќе се разгледува од случај до случај!

Милена Ризовска

Колку долго може да бидете со заразено лице во иста соба, а вие да не се заразите?

Еспресо

Пијте ја оваа напивка 7 дена и телото ќе ви се прероди: Ова е борец против сите болести!

Васко Спасоски

Остави Коментар

пет + 14 =

Слични објави

Германски рецепт за прочистување на крвните садови

Igor

Напиток кој ослободува од надуеност

Igor

Храна за подобро помнење

Igor

ВНИМАВАЈТЕ СО БОИТЕ ЗА ЈАЈЦА: Ако ги видите овие ознаки на нив, не ги купувајте, опасни се!

Igor

Ова е најмоќниот домашен антибиотик во светот: Создаден е да ги уништи најсериозните епидемии!

Igor

Само еден додаток во кафето ќе ви помогне побрзо да согорувате масти

Igor