Тој е феномен: Има 98 години и го победи коронавирусот – погледнете како! (ВИДЕО)

Ветеран од Втора светска војна и фармацевт, кој за време на војната бил ангажиран во масовното производство на пеницилин, бил тестиран и добил позитивни резултати на вирусот КОВИД-19, на 18. март, откако ги почувствувал првите симптоми на болеста.

Боуден, кој е прадедо, по тестирањето бил примен во болница, од која бил пуштен по само три дена (минатата сабота), бидејќи неговиот имунитет успеал да се избори со опасниот вирус без потешки компликации. Тој по отпуштањето од болница се вратил во својата куќа во Болтон.

Најмладиот син на Џек Марк (58), изјавил дека кога дознал дека татко му е позитивен на коронавирус, му напишал проштално писмо на својот татко, не ни помислувајќи дека еден стогодишник може да преживее толку опасна болест.

– Мислев дека никогаш повеќе нема да го видам. Му напишав прекрасно писмо, во кое се збогував со него – изјавил синот на Џек.

Меѓутоа, во петокот, Марк добил повик од болницата и му било соопштено дека татко му е значително подобар, дека има многу благ облик на респираторна инфекција која полека исчезнува и дека утредента ќе биде пуштен од болница на домашно лекување.

Докторите во Британија сакаат да го проучуваат неговиот случај како апсолутен феномен, во смисла на нескладноста помеѓу староста, тежината на клиничката слика и брзината на оздравувањето.

Џек Боуден моментално е најстарото лице во Британија, а веројатно и во светот, кое го преживеало коронавирусот.

Во видеото можете да ја проследите целата негова инспиративна приказна…

 

 

 

Слични објави

Морам сама да ја мијам косата – Сузана Манчиќ во изолација сними видео со кое ја разлути јавноста (ВИДЕО)

Еспресо

Македонци со вкус: Погледнете кои наши јавни личности „шетаат“ манекенки за рака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ефективни и брзи: Направете си сами маски за коса од јогурт

Еспресо

Партнерот ве изневерил? Еве како да го завртите тоа во ваша корист!

Еспресо

Кајли Миног на 52 години ја објави најпровокативната фотка досега: Облекла „леопард“ боди, но позата… (ФОТО)

Васко Спасоски

Пејачката по обвинувањата: НЕ СУМ УБИЕЦ, јас сум само СЕВЕРИНА

Igor

Остави Коментар

петнаесет + 9 =

Слични објави

Кендал Џенер и Џенифер Лопез се новите заштитни лица на Версаче кампањата (ВИДЕО)

Слободен Печат

Одличен природен тоник за подобрување на имунитетот

Igor

Енрике Иглесијас објави емотивна порака: Од коронавирус почина неговиот очув!

Васко Спасоски

Деми Мур со досега невидена фотографија, му го честиташе роденденот на поранешниот сопруг Брус Вилис!

Еспресо

Ѝ ги платив сметките од 200.000 долари, ѝ купував гардероба, ја оставив свршеницата и на крајот ме шутна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Хороскоп за 25 Јануари – Прочитајте што ве очекува оваа сабота!

Еспресо