-3.2 C
Скопје
00:36 - 9 февруари, 2023

Поранешниот „Пинк Флојд“ Роџер Вотерс ги критикува Зеленски, НАТО и Вашингтон: откажани концертите во Полска

Познатиот 79-годишен музичар напиша писмо до сопругата на украинскиот претседател во кое зборува за „екстремизам“ и „катастрофална војна“. И привлече лавина критики низ целиот свет.

Концертите на ко-основачот на Пинк Флојд, Роџер Вотерс, кои требаше да се одржат во Полска, организаторите ги откажаа во атмосфера на жестоки контроверзии, по позициите на уметникот за војната во Украина кои ги искажа во отворено писмо, што предизвика бура од критики.

Вотерс требаше да настапи во Краков следната година, во април, но локалните медиуми објавија за отвореното писмо што тој ѝ го напиша на украинската прва дама Олена Зеленска на 4 септември – во кое ја повикува да побара од нејзиниот сопруг да избере „поинаков пат“ и го критикува Западот за снабдување на Украина со оружје – предизвика огромна реакција во јавното мислење.

„Live Nation Polska и Tauron Arena Krakow го откажаа концертот на Роџер Вотерс“, соопштија полските организатори во заедничката изјава, без да додадат никакво објаснување за причината за одлуката, која доаѓа „од ведро небо“.

79-годишниот англиски композитор и басист – еден од основачите на Пинк Флојд, бенд во кој остана до 1985 година – го очекуваа во Таурон Арената во Краков. Според Билборд, одлуката да се откаже концертот не ја донеле полските организатори, туку самиот музичар, околност што уметникот потоа ја демантираше.

Во отвореното писмо упатено до Олена Зеленска, на 4 септември, Роџер Вотерс ги обвини „украинските националистички екстремисти“ дека ја воделе земјата до „катастрофална војна“ и го критикувал односот на НАТО, Западот, но и на Вашингтон за снабдување на Украина со оружје.

Како одговор, Олена Зеленска напиша на Твитер на 6 септември дека Русија ја нападна Украина, уништувајќи ги нејзините градови и убивајќи цивили.

„Роџер Вотерс, треба да побарате мир од претседателот на Руската Федерација, а не од Украина“, напиша првата дама на Киев.

Отвореното писмо на Вотерс го поттикна Лукаш Вантуч, градски советник во Краков, да ги повика фановите да ги бојкотираат концертите. Градските советници поднесоа резолуција за прогласување на музичарот за „недобредојдена личност“ во градот.

Вотерс, кој беше на турнеја во САД, одговори до Краков во друга објава на Фејсбук со наслов „Еј Лукаш Вантуч, Leave them kids alone“ – повикувајќи се на стиховите на многу популарната песна на Пинк Флојд, Another Brick in the Wall.

На прашањето дали одлуката за откажување на концертите е поврзана со коментарите на Вотерс за Украина, портпаролот на Краковската Таурон Арена одговори со „без коментар“.

Музичарот во 2023 година ќе престојува во повеќе европски градови на неговата „Farewell Tour“, проштална турнеја.

 

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....