24.8 C
Скопје
15:25 - 3 октомври, 2023

Попоски: Доаѓа есенски силен циклон над Балканот, а многу снег на Алпите

– Силен циклон со центар над Џеновскиот залив од утревечер ќе донесе многу снег во алпскиот регион, а од понеделник и големо невреме ширум балканот, кое ќе биде проследено со интензивни дождови, силни ветрови, електрични празнења, како и локално крупен град. Температурите драстично ќе се намалат насекаде во регионот. На алпите понекаде се очекува снежна покривка дури од над половина метар, но и минусни температури.

Токму поради ова постои опасност од локални поројни поплави, па затоа апелираме до нашите граѓани кои се наоѓаат во некои од државите од регионот да бидат крајно претпазливи во случај на појава на силно невреме. Температурите во текот на следната седмица ќе бидат под просекот, односно ќе биде постудено од вообичаеното.

Кај нас промена на времето и локално невреме се очекува во вторник, особено попладнето и вечерта и тогаш температурите ќе се намалат, но нема да бидат толку ниски за разлика од оние кои ќе ги имаме во останатите делови од балканот. Кај нас тие сеуште ќе бидат летни.

Барем според сегашните анализи со кои располагаме, летни денови ќе имаме и во септември месец, иако тогаш започнува климатолошката есен – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски. 

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Слични објави

Хрватите повторно бараат забрана за концерт на Аца Лукас: Каква порака ќе испрати зависник и насилник?

Еспресо

Жерар Депардје за обвинувањата за силување: Никогаш, никогаш не сум малтретирал жена

Еспресо

(Фото) Преубавата Ноелија Војгт стана Мис на САД 2023: Американка со венецуелско потекло

Еспресо

Еве што се случувало пред сообраќајката на Аца Лукас: „Беше исклучително добро расположен“

Еспресо

Џоди Тарнер-Смит поднесе барање за развод од Џошуа Џексон: Голема љубов, а причината за разделба непозната

Еспресо

Вистински егоисти: Три хороскопски знаци на кои баш им е гајле за вас

Еспресо
Се вчитува....