Му го скршила срцето, а не стигнал да ја испрати на вечното почивалиште: Тома ѝ испратил букет бели рози и ја напишал најтажната песна! (ВИДЕО)

Пееше за Данка, Лилјана, Сања, Бранка, Нада, Јелена, Анџела, Ана, Александра, Дијана, Фатиме, Мирјана, Марта, но малку е познато за една Славица во која бил смртно заљубен и на која ѝ ја посветил најтажната песна.

Најтажната песна на Тома Здравковиќ е само еднаш испеана за една Славица со руса коса и сини очи. Во прашање е песната „Букет бели рози“, која можеби не спаѓа во неговите најголеми хитови, но дефинитивно најтажна и морбидна вистина за неговата љубов која починала со неполни 20 години.

Тома Здравковиќ во Тузла, додека сè уште бил непознат, ја запознал студентката Славица. Толку многу ја сакал, што мечтаел да ја однесе пред олтар, но еден нејзин дневник открил детали за нејзиниот интимен живот со познати и непознати мажи, а тоа го шокирало.

Тома и Славица се карале, раскинувале, иако постоела љубов меѓу нив.

– На мојата прва проба присуствуваа фудбалерите Драган Шекуларац и Зоран Миладиновиќ. Ми се потсмеваа. На забележав дека Славица седи до Зоран. Сфатив дека нешто не е во ред дури кога им пријдов. Пред целото друштво кажа дека мора да оди кај некоја другарка. Морав да се согласам со тоа. Се вратив во пустата соба на хотел „Балкан“, а таа се појави дури после полноќ – раскажал подоцна Здравковиќ.

Кога во 1963 година пеел на црногорското приморје, добил телеграма во која докторот кој ја лекувал Славица му соопштил дека таа е болна од неизлечлива болест и дека сака да го види. Кога дошол да ја посети во Сараево, не можел да ја препознае. Таа имала 30 килограми помалку.

Тома поради настапите не можел да остане со Славица, а неколку дена подоцна му пристигнала телеграма во која бил известен дека таа починала.

Слични објави

Кралицата се одмаздува чекор по чекор – Еве што и одзема на Меган Маркл!

Еспресо

Тајната на Викторија Бекам: Листа на најдобри и најздрави производи за блескава кожа

Еспресо

Љубов или пари: Овие хороскопски знаци ќе ги изберат парите!

Еспресо

Внимавајте на менталното здравје: Храна што ја зголемува анксиозноста

Еспресо

Шварценегер донираше 3 милиони за децата на кои им е скратен оброкот поради коронавирусот (ВИДЕО)

Еспресо

Неколку работи кои треба да ги дезинфицирате во сезона на грип

Еспресо

Остави Коментар

оне × два =

Слични објави

За првпат во историјата се одржа виртуелна Мет гала (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

По тепачката во родното место на сопругата Вељко Ражнатовиќ завршил во полиција

Еспресо

Маја Беровиќ со жежок тверк порача да се остане дома! (ВИДЕО)

Уживаат во животот, но сакаат да остават и нешто зад себе: Психолошки профил на хороскопските знаци – БИК

Слободен печат

Ефективни и брзи: Направете си сами маски за коса од јогурт

Еспресо

Славниот готвач ја оставил 30 години помладата љубовница, а таа сега му покажала што пропушта

Еспресо