Кортни Лав: 28 долги години без Кобејн – Се уште го гледам како стои на таа обала (ФОТО)

Пејачката Кортни Лав на својот Инстаграм профил ја објави фотографијата од венчавката од пред 28 години.

Курт Кобејн и неговата сопруга Кортни Лав на почетокот на деведесетите беа најконтроверзниот рокенрол пар кој привлекуваше внимание се до неговото убиство во 1994 година.

Денес Кортни објави фотографија од венчавката на Хаваи и се присети на децениите кои пројдоа. Бендот на Кобејн, Нирвана, во тој момент беше на врвот од успехот, додека Лав само што ја започна својата музичка кариера со бендот Хоул.

Лав на својата објава напиша „Пред 28 години. Се сеќавам на чувството на вртоглавица, колку бев заљубена, како знаев колку сум среќна“.

„Се уште можам да го видам како стои на таа обала“, допиша Лав во својата објава и додаде дека тој ден запалила свеќа, отишла на суши со блиска пријателка и го прошетала кучето.

View this post on Instagram

28 years ago , we got married , in Honolulu, on Waikiki beach 🏝 tonight spoke to sponsor , I .. Lit some candles 🕯 chanted ,diamoku , Walked my dog 🐕 . Went to sushi with my best friend , the closest I have to another one. 28 years ago I recall feeling , deeply , delighted , dizzy , so in love, and knowing how lucky I was . This man was an angel. i thank him for looking out for me , many parts of the the last 28 years have been torturous chaotic and uphill, and in public? That is the darkest shit imaginable, it almost tapped my resilience , almost . but between Kurt’s strange amazing divinity , and the honor of a few true friends , the gift of desperation and sobriety . Of a Higher power and of love , and of empathy , I’m here now. It’ll be ok ,fuck , I see him on the shore . Rocking in the free world. My husband.

A post shared by Courtney Love Cobain (@courtneylove) on

Врската ја започнаа во деведесетите години во Сиетл, а од самиот почеток Кобејн и Лав беа во центарот на скандалите. Од злоупотреба на наркотици, преку алкохол, до насилство, а подоцна се појави и теоријата дека Лав го убила Кобејн. Овој пар и денес се смета за еден од најинтересните и најмистични парови во поп културата.

Иако планираа да се отрезнат пред раѓањето на нивната ќерка Френсис Бин, тоа не се случи. Исто така, медиумите пишуваа дека Кортни користела хероин иако знаела дека е бремена.

Пејачката во својата објава на Инстаграм додаде дека нејзиниот живот веќе 28 години е хаотичен, со подеми и падови и дека јавноста сето тоа можела да го следи, напоменувајќи дека тоа е најмрачното нешто кое можете да си го замислите.

Слични објави

Нивес Целзиус покажа дел од телото кој вообичаено го крие кога се слика и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Еспресо

Тие во 2020 полнат 60 години: Нема да поверувате дека оваа ЈУГОСЛОВЕНКА е родена 1960 година, па ќе се запрашате што правите погрешно (ФОТО)

Еспресо

Ова е венчаницата на Цеца што ќе ја носи Богдана: Ја закачиле на тераса за сите да ја видат! (ФОТО)

Igor

Санса Старк од „Игра на тронови“ е бремена: Среќни сме што ќе станеме родители!

Еспресо

БЕШЕ МОТИВАЦИЈА ЗА СИТЕ БОЛНИ: Поранешната МИС ЕВРОПА ја изгуби најтешката борба

Igor

Европа во изолација: Пусти улици во Скопје, Барселона, Белград, Париз, Лондон, Рим… (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

1 × пет =

Слични објави

Дизни ненадејно откри кога почнува втората сезона на „The Mandalorian“!

Еспресо

Тито обожаваше вицеви, посебно оние „забранетите“, а овој за Русите му беше омилен!

Еспресо

Веќе има 7 милиони „лајкови“: Фотката на Кајли Џенер ќе ви го крене расположението (ФОТО)

Igor

Правите стомачни вежби, а нема резултати? Еве зошто…

Igor

Анастасија Ражнатовиќ во фустан кој сигурно нема да го заборавите: Деколте за најсмелите вљубенички во модата (ФОТО)

Igor

Тие се причината зошто се успешни: Самохрани мајки на познатите! (ФОТО)

Igor