19.9 C
Скопје
18:14 - 18 мај, 2022

КОМПИР ПОГАЧКИ: Многу брзо, лесно и превкусно крцкаво задоволство со мека внатрешност од варен компир

Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска.

Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking).

Готви од мали нозе, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта.

Денес Мартина ни направи компир погачки. 

– Одлични се за прилог, појадок, вечера, ужинка или едноставно да ги изнауживате само нив. Потребни ви се само неколку состојки и околу 30тина минути за подготовка, вели Мартина.

 

Потребни состојки

Околу 300 гр варен компир + зачини
300 гр готови кори за баница/баклава
За прелив
1 шолја масло
1 шолја кисела вода
1 белка од јајце
За премачкување
1 шолчка од јајце
Сусам

ПОДГОТОВКА

Сварете го компирот, излупете го и изгмечете го, па зачинете.
За преливот измешајте ги сите состојки заедно.

Земајте по 3 кори меѓу кои ќе премачкате од преливот. Редете кора-прелив-кора-прелив-кора- прелив, па исечете на триаголници. На секој поширок крај ставете по околу 1 лажица од варениот компир.

Затворете ги од страните и извиткајте ги погачките. Редете ги на хартија за печење, премачкајте со жолчка и наросете сусам.

Печете ги околу 15-20 минути во загреана рерна на 180-200 С.

Инаку, наместо со компир може да ги филувате и со друго по желба. Пица фил, сиренце и слично.

Имајте убааав викенд!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

Слични објави

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Испечете меко, сочно и ароматично пиле: Неколку важни чекори и тајни зачини при подготовката

М.Р.

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо
Се вчитува....