ЕМОТИВЕН АПЕЛ ОД МАКЕДОНСКА МЕДИЦИНСКА СЕСТРА: Колку сме толку сме, тие сме и, за жал, сѐ помалку ќе бидеме!

Македонските здравствени работници со месеци се борат со короната и не е новост дека тие се веќе преморени и црпат енергија од „петни жили“ за да им посветат внимание на сите пациенти.

На социјалните медиуми вирално кружи фејсбук-објавата Вики Котевска, медицинско лице, која испраќа апел до цела македонска јавност.

Прочитајте го нејзиното обраќање:

„Колку сме толку сме, тие сме, и како тргнала работава сѐ помалку ќе бидеме..

И уште ако не сме Ви добри, што да кажам.. Заборавете ми го телефонскиот број за да прашате за совет, за да ме замолите за услуга, за врска, за да се исплачете…

Напад на секој здравствен работник е напад врз мене.. И време е да се свестите дека ние сме ви последното упориште, последната надеж… Последната шанса..

Затоа, ако не си вака до мене, било кој од Вас, бидете достојни да не нѐ кудите и да не нѐ судите.. Или пак бујрум до нас, ќе се најде работа, за сите има место да помогнат..

Да не биде дежурни кривци за сѐ труло шо се случува околу Вас, со Вас, за Вас самите..“

Слични објави

Ахмети им избега на медиумите, нема детали од исказот за пропаднатиот попис

Слободен Печат

И вакцината против ковид-19 на БиоНТеч даде позитивни резултати

Слободен Печат

Во спомен на диџеј Ицко, неговиот брат даруваше крвна плазма

Слободен Печат

Предметите на „Т“ на СЈО траат ли, траат

Откриен факторот на ризикот за луѓето над 65 години поради кој симптомите на коронавирусот се компликуваат

Слободен Печат

Робeрт Абела е новиoт премиер на Малта

Слободен Печат

Остави Коментар

3 + 17 =

Слични објави

Минималната плата за јули зголемена за 434 денари

Изборот на Заев: 1+3 или 3+1

Слободен Печат

Зошто ФЗО традиционално доцни со исплата на капитација за матичните лекари?

Слободен Печат

Трамп ќе присуствува на традиционалниот Марш за живот

Слободен Печат

Брајант ја прегрнувал својата ќерка во последните секунди од нивниот живот

Слободен Печат

Град Скопје од парк ќе се сели на плоштад

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian