Десет месеци ниту трага, ниту глас од исчезнатата Марија Брзакова

Според информациите оттаму, отворена е предистражна постапка, која се уште трае, но нема нови детали, а истата нема да биде затворена додека таа не се пронајде.

Десет месеци трае потрагата по исчезнатата Марија Брзакова (28) од Босилово, а од неа нема ниту трага, ниту глас. Таа исчезна на 18 јануари годинава во утринските часови, а по нејзиното исчезнување истрагата ја води Основното јавно обвинителство во Струмица.

Според информациите оттаму, отворена е предистражна постапка, која се уште трае, но нема нови детали, а истата нема да биде затворена додека таа не се пронајде.

Обвинителството разгледува повеќе можности на случајот-дали младата мајка навистина е исчезната, можноста од самоповредување или одземање на сопствениот живот, но и можноста од насилна смрт. Биле разгледани снимки од камери во селото Босилово и неколку патни правци околу селото. Потврдено е дека Брзакова не ја напуштила државата, бидејќи не е регистрирана на ниту еден официјален граничен премин дека излегла. Биле земени изјави од најблиските, а проверени се и нивните телефони, но и од таму нема информации за исчезнувањето на Брзакова.

Подолго време нејзиното име е на листата на исчезнати лица на МВР, а пред неколку месеци таа интензивно се бараше и со апели на социјалните мрежи. На повеќе локации во Струмица беа поставени и флаери со нејзини фотографии и контакт броеви на кои што може да се обратат граѓаните.

Неколку денови по нејзиното исчезнување стотина ловци и граѓани, во координација со полицијата, трагаа по Брзакова по течението на реките Турија и Струмица, канали, по полето, дури и по браните на Дрвош и Иловица и Моноспитовското блато.

Дваесет и осумгодишната Марија Брзакова исчезна на 18 јануари годинава. Според информациите од блиските била облечена во тренерки во темна боја, на нозете имала патики или влечки, со себе не носела ташна, мобилен или било каков документ. Висока е околу 160 сантиметри, средна градба, со долга костенлива коса, а исчезнувањето во полицијата го пријавил нејзиниот сопруг.

Преземено од Слободен печат.

Слични објави

Регулатива: ЕВН има обврска еднаш годишно да чита броила?!

Јунко Табеи, првата жена која го освоила Монт Еверест и прва жена која ги искачила седумте највисоки врвови на седум континенти

Слободен Печат

Каде се има заболени од коронавирусот во целиот свет (МАПА)

Слободен Печат

Оваа недела почнува светиот муслимански пост, но без заеднички молитви и други обичаи

Слободен Печат

На новинарите им мереа температура пред прес-конференцијата на Пендаровски

Мигрантите ќе ни организираат попис

Остави Коментар

5 × четири =

Слични објави

Витамин Д најмногу помага, не само во превенција, туку и во третман на ковид-19, уверува Филипче

Слободен Печат

Дали коронавирусот предизвикува стерилитет и дали мажите се позагрозени од жените?

Слободен Печат

Отворено писмо од највлијателниот германски виролог и неговите колеги до Фејсбук и Гугл: Престанете да ширите лаги за коронавирусот

ВИДЕО | Андоновиќ: Двојни аршини за спроведување на Ковид-протоколите

Слободен Печат

Дума: Не е вистина дека не сум ги почитувал препораките за изолација и сум ги ставил во опасност од зараза своите колеги

Се разгорува конфликтот во Нагорно Карабах: Ерменците погодија касарна, загинаа 200 војници (ВИДЕО)

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian