Шест неочекувани бенефити од „задоцнетото“ мајчинство

Со добар гинеколог и редовни консултации со лекар, мајчинството по 35-тата година од животот може да има доста бенефити и предности, како за вас така и за бебето.

Точно е дека бременоста во „поодминати“ години носи и ризици, доколку редовно се прегледувате и ги контролирате параметрите, тогаш можете да имате лесна бременост и да донесете на свет здраво дете, без да го загрозите своето здравје.

Ова се шесте предности на таканареченото задоцнето мајчинство:

Потрезвено размислувате

На возраст од 35 години и нагоре, вие сте веќе целосно самостојна личност со големо искуство зад себе. Тоа значи дека полесно ќе се носите со предизвикот на родителството и ќе знаете поразумно и помалку импулсивно да носите одлуки. Се верува дека и децата на повозрасни родители имаат поизострено памтење.

Детето помалку ќе се повредува

Со самото тоа што ќе знаете како да постапите и да се однесувате, така и ќе бидете доста повнимателни со тоа каде го пуштате детето да си игра.

Емотивно сте поподготвени

Со возраста, доаѓа и поголема емотивна стабилност, а со тоа и повозрасните мајки доживуваат помал „ролеркостер“ на емоции со раѓањето на детето. Тоа влијае позитивно и врз психосоцијалниот развој на самото дете.

Детето може да биде исклучително паметно

Постојат статистички податоци кои покажуваат дека децата на повозрасните родители, особено повозрасни мајки, подобро разбираат технологија, математика и физика.

Финансиски сте постабилни

На таа возраст веројатно веќе имате богата кариера зад себе и стабилна работа. Веќе сте вложиле во својата кариера, па помали се шансите да се соочувате со сериозни финансиски проблеми.

Ќе живеете подолго

Можеби во текот на бременоста ќе се плашите дека бебето ќе ви ја исцрпи енергијата, всушност ќе ве подмлади. Среќата го продолжува животот и ќе ве направи поенергични.

Слични објави

Актерката Нина Деан се подготвува за најголемата улога: Пресреќна сум, во април ќе станам мајка!

Слободен печат

Знаете што прави Баба Мраз еден ден после Божиќ? Кејти Пери го има одговорот! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Родители, никогаш не му ги кажувајте овие нешта на вашето дете!

Igor

Мајката на Сталоне порано воодушевуваше со изгледот, а денес жали поради пластичните операции (ФОТО)

Слободен печат

Хрватската старлета Ава Карабатиќ се најде на сајт за деловна придружба, а од цената за услугата ќе ви се заврти во глава! (ФОТО)

Слободен печат

Снимија „домашно видео“, раскинаа, а сега повторно заблескаа заедно и воодушевија милиони фанови (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

седум + 17 =

Слични објави

ТОП 30 ВО КИНА, ТОП 10 ВО КАМБОЏА: Убавата Анѓела Јакимовска амбасадор на македонската убавина низ светот (ФОТО)

Слободен печат

Како да го спасите домот од пајаци?

Igor

Интересни трикови – За што се можете да ја употребите пената за бричење?

Igor

Пенелопе Круз го освои Париз во малиот црн фустан на „Шанел“! (ФОТО)

Слободен Печат

Милан Поповиќ: „Игор Којиќ ме навредуваше и ми се закануваше пред детето, ќе го заштитам синот од дивјачко однесување“!

Слободен печат

За позитивна енергија: Веднаш ослободете се од овие работи

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian