23.8 C
Скопје
20:41 - 28 септември, 2023

Шест неочекувани бенефити од „задоцнетото“ мајчинство

Со добар гинеколог и редовни консултации со лекар, мајчинството по 35-тата година од животот може да има доста бенефити и предности, како за вас така и за бебето.

Точно е дека бременоста во „поодминати“ години носи и ризици, доколку редовно се прегледувате и ги контролирате параметрите, тогаш можете да имате лесна бременост и да донесете на свет здраво дете, без да го загрозите своето здравје.

Ова се шесте предности на таканареченото задоцнето мајчинство:

Потрезвено размислувате

На возраст од 35 години и нагоре, вие сте веќе целосно самостојна личност со големо искуство зад себе. Тоа значи дека полесно ќе се носите со предизвикот на родителството и ќе знаете поразумно и помалку импулсивно да носите одлуки. Се верува дека и децата на повозрасни родители имаат поизострено памтење.

Детето помалку ќе се повредува

Со самото тоа што ќе знаете како да постапите и да се однесувате, така и ќе бидете доста повнимателни со тоа каде го пуштате детето да си игра.

Емотивно сте поподготвени

Со возраста, доаѓа и поголема емотивна стабилност, а со тоа и повозрасните мајки доживуваат помал „ролеркостер“ на емоции со раѓањето на детето. Тоа влијае позитивно и врз психосоцијалниот развој на самото дете.

Детето може да биде исклучително паметно

Постојат статистички податоци кои покажуваат дека децата на повозрасните родители, особено повозрасни мајки, подобро разбираат технологија, математика и физика.

Финансиски сте постабилни

На таа возраст веројатно веќе имате богата кариера зад себе и стабилна работа. Веќе сте вложиле во својата кариера, па помали се шансите да се соочувате со сериозни финансиски проблеми.

Ќе живеете подолго

Можеби во текот на бременоста ќе се плашите дека бебето ќе ви ја исцрпи енергијата, всушност ќе ве подмлади. Среќата го продолжува животот и ќе ве направи поенергични.

Слични објави

Замина легендата на британскиот филм, Мајкл Гамбон ќе го памтиме по улогата на мудрецот во „Хари Потер“

еспресо

(Фото) Викторија Бекам со сензуална фотосесија промовира парфеми: Три миризби посветени на емоции за Дејвид

Еспресо

Мајката на Бекам стравувала дека тој ќе изгуби сè кога почнал да се забавува Викторија

Еспресо

Што открива крвната група за вашиот љубовен живот?

Еспресо

(Фото) Двојна промоција на Татјана и Новица: Ќе плачам во авион кога ќе си одиме за Австралија, ова ми е како сон

М.Џ.

(Фото) Згодниот Саша Ковачевиќ ги разочара жените: Сака само една и ѝ напиша нежна порака

Еспресо
Се вчитува....