21.8 C
Скопје
09:03 - 15 јуни, 2024

„Оживејте“ ги домашните билки со помош на овој трик

Една жена го откри овој одличен трик со чија помош можете да ги „оживеете“ домашните билки кои малку се исушиле и започнале да венеат.

Понекогаш не е доволно само да ги полевате билките, но една едноставна состојка може да ви помогне побрзо да ги „подигнете“.

Мешавината на вода и горка сол (епсом сол) со која ќе го „истуширате“ цвеќето ќе го направи посреќно, напиша една Австралијанка покрај фотографијата од своето цвеќе кое го оживеала со овој трик.

Горката сол или епсом сол која може да ја купите во аптека е богата со магнезиум сулфат, кој го поттикнува производството на хлорофил, додека топлата вода ги убива штетниците во земјата.

Кога билките ќе дехидрираат, листовите започнуваат да овенуваат, да се сушат и да опаѓаат. Водата е инаку дел од структурата на билките и помага тие да бидат исправени и здрави. Полевањето секако ќе им помогне на билките, но горката сол
ќе ја збогати билката со магнезиум сулфат.

Магнезиумот сулфат му помага на семето подобро да изрти, на билката да биде погуста, да има повеќе цветови, го поттикнува производството на хлорофил и ги уништува штетниците.

Препораката е инаку на 3,7 литри вода да ставите две лажици горка сол и со оваа мешавина да ги прскате билките по листовите еднаш месечно.

Слични објави

(Фото) Жешка поддршка за Хрватска: Нивес Целзијус позираше гола и се завитка во знаме

Еспресо

Јелена Карлеуша сподели снимка со Душко: „Простувај, подобро не знаев“

еспресо

(Видео) Прво огласување на Драган Станковиќ по пожарот! Партнерот на Јована Јеремиќ е шокиран: Турбулентно е на пекарскиот пазар, властите нека истражат

Еспресо

Познат новинар исчезна на грчки остров, полицијата се сомнева дека паднал од карпа: „Сакаше пеш да се врати од плажа…“

еспресо

Профил на проф. д-р. Павле Митревски (91): Творештво поголемо од еден човечки живот

Мишо Китаноски

(Видео) „Исплива“ снимка на Теодора Џехверовиќ: Липа и се гуши во солзи поради бившиот!

Еспресо
Се вчитува....