20.8 C
Скопје
03:07 - 16 јули, 2024

Оваа билка мора да ја имате дома: Го чисти воздухот од секакво загадување

Некои билки не се само убави, туку поседуваат и низа корисни својства. Благодарение на тие својства, тие значително ја подобруваат микроклимата на нашиот дом. Една од нив е клорофитумот или зелениот лијан.

Под дејство на светлината клорофитумот со тек на време станува посветол, а линиите на неговите листови се многу декоративни. Кај билките што се во сенка, линиите постепено исчезнуваат.

Зелениот лијан има способност активно да го прочистува воздухот во просторијата. Многу ефикасно ги неутрализира материите кои се штетни за човечкиот организам како што се фенол, бензен, формалдехид и други, кои во големи количини ги испуштаат современите материјали за завршна обработка и мебелот од иверка.

Многу ефикасно ги апсорбира гасовите, го впива јаглеродниот диоксид, а одлично го неутрализира и димот од цигарите.

Слични објави

(Фото) Џенифер Анистон и Рис Витерспун критикувани за „брчките и порите“: Демек без шминка, а фотошопирани

еспресо

(Фото) Секси и на 52 години: Нина Бадриќ го покажа згодното тело на Миконос

Еспресо

Колку заработува Јована Јеремиќ за еден час: Повеќе од просечна македонска плата

еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ јаде палачинки и не дише! Неговата сопруга го снимила и го осудила за тоа што го направил

Еспресо

Дојде дури од Москва да го крсти внукот на Цеца Ражнатовиќ: Владика, епископ и кум од Кипар

еспресо

(Видео) Ален Исламовиќ во инвалидска количка: Но и тоа не го спречува да настапи на сцена

еспресо
Се вчитува....