-5.2 C
Скопје
23:13 - 25 јануари, 2022

ОВА СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ СЕКС ТРЕНДОВИ ВО 2022: Тоа што се „важи“ за секс, ќе стане многу поинакво – многу отворено, етички немоногамно, и многу забавно со новите играчки за возрасни!

секс

Според LoveHoney, ќе има повеќе отворени врски, како и поголема побарувачка за еколошки секс играчки. Ќе има се повеќе разговори за задоволство и секс, а не чека година во која ќе имаме повеќе сексуални истражувања.

За многумина од нас, пандемијата го промени начинот на кој гледаме на излегувањето, сексот и благосостојбата. Научивме дека треба да го зачиниме нашиот сексуален живот не само со најдобрите вибратори, туку и со сите видови секс играчки. Научивме како да се грижиме за себе и за работи кои не задоволуваат, како мастурбација и „соло“ игра. Сите моравме да бидеме многу креативни, што доведе до некои многу интересни и возбудливи сексуални трендови кои ќе доминираат во 2022 година. Ќе има повеќе отворени врски, како и поголема побарувачка за еколошки секс играчки. Ќе има се повеќе разговори за задоволство и секс, а не чека година во која ќе имаме повеќе сексуални истражувања.

Во продолжение дознајте кои ќе бидат најголемите секс трендови во 2022 година.

Етичка немоногамија

Според LoveHoney, ќе има зголемување на етичката немоногамија, а тоа е кога врската е отворена со договор. Во етичката немоногамија, можете да имате различни партнери надвор од вашата врска и да им дозволите на луѓето да се вклучат во полиберални односи. Аби Мос, новинарка која работи на теми за секс и врски, вели:

-За етичката немоногамија се зборува повеќе од кога било. Иако алтернативните стилови на врски не се за секого, ова проширување на разговорот помага да се создаде подобро разбирање за тоа што може да биде врската и што може да биде сексот. Се отфрлаат хетеронормативните претпоставки за сексот, за она што се „важи“ за секс. И тоа им дава на луѓето од сите полови, без разлика дали се сами или во врска, многу повеќе ментална слобода да го истражуваат сексуалното. Исто така, ќе има бум на нови секс играчки кои можат да бидат одличен начин да се отворите за нови сексуални искуства.

Мастурбација за ублажување на болката

Веќе знаеме дека утринскиот секс може да има корист за нашето здравје, а исто така и мастурбацијата. Иако сè уште постои родова разлика во однос на мастурбацијата, оваа тема станува се помалку непријатна за разговор, а за многумина таа станува клучен дел од рутината за грижа за себе. Мастурбацијата не само што прави да се чувствувате добро, туку и го ублажува стресот и може да помогне при болка за време на менструацијата. Имено, истражувањето на сексуалниот бренд Womanizer наречено ‘Менструација (менструација + мастурбација)’ покажало дека 90 отсто од испитаниците ја препорачувале за менструални болки, а 70 отсто од нив изјавиле дека менструацијата им изгледала помалку интензивна.

Органски секс играчки

Разбирливо, побарувачката за еколошки сексуални производи расте, па многумина ќе бараат одржливи алтернативи. Имено, многу пластична амбалажа се користи за пакување на секс играчки, па дури и за производи за женска хигиена. За многу еколошко- свесни луѓе, сексот вклучува избор на играчки кои се направени од висококвалитетни материјали кои траат со години, па дури и со децении! Како што потрошувачите стануваат посвесни за производните процеси и влијанието врз животната средина при купување облека,, така расте и еколошката одговорност и одржливост кај производителите на секс играчки и производи за менструација.

Секс играчки што се носат

Секс играчките за носење се уште еден тренд кој штотуку почна да се појавува и ќе биде широко застапен во 2022 година. Расте побарувачката за играчки „во движење“ и тука доаѓаат најдобрите вибратори со апликација за контролирање. Тие ви овозможуваат да го зголемите задоволството, каде и да сте, а може да ги користите сами или со партнерот.

Сексуална достапност

Задоволството и сексуалната благосостојба треба да бидат лесно достапни за секого, но како што објаснува LoveHoney, постојат некои групи кои сè уште потпаѓаат на бариери, особено лицата со попреченост. Сепак, Кендис Кер-Унгер, социјален работник, објасни:

– Постои сексуално позитивно движење што го преплавува општеството и луѓето со попреченост ќе имаат корист од тоа! Бидејќи културните ставови и норми за промена на полот и сексуалноста се сметаат за природни и здрави за сите, лицата со попреченост ќе имаат поголеми можности да ја истражуваат својата сексуалност – без срам, табуа и пречки.

Задоволство кај мажите

И машкото задоволство ќе биде главна тема годинава.  Како што знаеме, стимулаторите на клиторисот и вагината стануваат се подобри и поиновативни со различни интензитети и модели на вибрации – но кога станува збор за машките сексуални играчки, тие се прилично запоставени и неразвиени. Во 2022 година, на пазарот ќе се појават повеќе машки секс играчки со понапредни технологии.

Вештачка интелигенција и дигитален секс

Веќе видовме огромен пораст на дигиталниот секс и врски, од апликации за состаноци до импресивна порнографија и секс играчки кои стануваат се понапредни. Светот на љубовта и сексот ќе стане уште поинтензивен во 2022 година.

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....