Балкон во полн цут

Сите што живеат во градовите знаат колку е скапоцено дa имате балкон или тераса. Со малку фантазија и труд лесно тие можат да се претворат во надворешен простор кој во топлите месеци овозможува еднакво квалитетен престој како и во внатрешноста на станот. Еве неколку совети како од вашиот балкон да направите мала оаза за уживање во пролетните и во летните месеци.

Никогаш не можете да претерате со цвеќиња – колку што ги има повеќе толку е побујно и пораскошно. Слободно играјте со боите на цвеќето, тие ќе донесат весел и раскошен впечаток на вашиот балкон.

Ако балконот ви е премногу изложен на сонце (на јужната или на западната страна) засенете го со природни материјали – бамбус, памучни ткаенини…

Мебелот за подолго седење на балконот нека биде пријатен и по можност од природен материјал бидејќи во спротовно пластичниот мебел во текот на топлите денови ќе се загрева и ќе биде непријатен за седење.

Според положбата на вашиот дом, се препорачуваат следниве видови свеќе.
За балконите на северозападната, северната и североисточната страна: бегонија, фуксија, хортензија, ползавец, бршлен.

За балконите на јужната, југозападната и југоисточната страна:
бегонија, петунија, кадифка.

Слични објави

Нека се најдат на вашата славска трпеза – Посни салати за Св. Никола (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Бонтонот не му е силна страна: Синот на Бекам плука по улици (ФОТО)

Слободен печат

Божиќната песна на Мараја Кери по 25 години конечно прва (ВИДЕО)

Слободен печат

Лепа Брена откри на кого помислува кога го пее хитот „Југословенка“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Емина Јаховиќ по раскинувањето со турскиот милјардер, потполно го промени имиџот (ФОТО)

Слободен печат

Ќе ви го крене притисокот: Карлеуша објави видео од нејзината хотелска соба (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

оне × 5 =

Слични објави

Том Круз посака да ја види ќеркичката Сури (ФОТО)

Слободен печат

Привлечете среќа, љубов и пари во домот: Поставете фигура од слон на овие места

Igor

Улична мода само за храбри! (ФОТО)

Слободен Печат

Северина не е повеќе бринета, има нов имиџ! (ФОТО)

Слободен Печат

Викторија Бекам го израдува својот сопруг со необичен подарок за Божиќ! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Се преселила кај него по четири дена забавување: Тијана Дапчевиќ на сопругот му простила и неверство!

Слободен печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian