Ве нервираат стриите на кожата: Еве како да ги направите помалку видливи

За жал, факт е дека стриите нема да исчезнат, но можеме сосема ефикасно да ги направиме што помалку видливи, па дури и невидливи, односно изедначени со бојата на тенот.

Губењето килограми позитивно влијае врз самодовербата, но има и една несакана последица, особено ако се изгубат многу килограми или ако тоа се случи нагло.

Поради големите варијации во тежината, се оштетуваат колагенот и еластинот на кожата. Лекарите советуваат дека првиот чекор во спречување на појава на стрии е да слабеете постепено, а не нагло. На тој начин не се губи еластичноста на мускулите.

Ако вежбате, правете го тоа со тренер, за да избегнете грешки. Кремите за таа намена не се секогаш толку ефикасни колку што ги рекламираат. Но, две состојки сигурно можат да помогнат, ретинолот и витаминот А.

принтскрин/јутјуб

Ако ги додадете дури и во најобичните лосиони за тело, може да постигнете подобар резултат отколку со комерцијалните креми против стрии. Но, дерматолозите предупредуваат да не очекувате чуда, бидејќи стриите се трајно оштетување на кожата и може само да избледат, а многу ретко да исчезнат.

Исто така во нивното маскирање помага и алое вера гелот од самото растение и маслиновото масло, но само доколку редовно се употребуваат, односно мачкаат на најзафатените делови од стрии.

Слични објави

Тренд кој го одзема здивот: Со овој впечатлив аксесоар секој стајлинг изгледа феноменално! (ФОТО)

Igor

Облечете го џемперчето од баба за да изгледате секси! Погледнете како да го направите тоа! (ФОТО)

Igor

5 корисни совети како да ги прикриете килограмите доколку ви пречат

Igor

Станија се соблече гола, па објави фотографија на која непознат маж ја држи за рака, а како коментар напиша: „Киднапирана“ (ФОТО)

СЛОБОДЕН ПЕЧАТ ве носи на шопинг во Рим

Igor

Шарлиз Терон: Комбинација со плисирано здолниште која многу жени би ја прескокнале (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

Осумнаесет − 5 =

Слични објави

И нема рамна: Беспрекорното издание на Меланија Трамп! (ФОТО)

Igor

Емили Ратајковски покажа како се комбинираат фармерките и чизмите оваа есен (ФОТО)

Igor

H&M го воодушеви светот: Лансираше облека од овошје и морски алги

Igor

Во тренд е џиновски цвет!

Igor

Деми Мур покажа дека проѕирното не мора да биде и вулгарно (ФОТО)

Еспресо

Кралскиот џет-сет на едно место: Микс од стилови на крунисувањето на Нарухито (ГАЛЕРИЈА)

Igor