-3.2 C
Скопје
00:44 - 9 февруари, 2023

Вртоглава бројка: Еве колку принцот Хари (до сега) заработил од мемоарите

Откако принцот Хари и Меган Маркл ја напуштија Велика Британија, тие се соочија со сериозни финансиски тешкотии.

Сепак, нивните финансиски загуби набрзо беа компензирани со неколку големи зделки со медиумски компании.

Според новинарите на британски Мирор, уште пред објавувањето на неговата контроверзна автобиографија, принцот Хари добил 16 милиони фунти од Penguin Random House, а заработил и 109 милиони фунти од зделките со Spotify и Netflix.

Познато е дека „духот“-писател Џеј Џеј Мерингер добил 810.000 фунти за неговата работа на мемоарите на принцот, а уште 1,2 милиони фунти биле донирани во добротворни цели од страна на најмладиот син на кралот Чарлс III.

Автобиографската книга на принцот Хари „Резервни“ стана најбрзо продаваната не-фикција во Британија. Само првиот ден од продажбата се продадени 400 илјади книги, вклучително и електронски и аудио верзии.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....