10.8 C
Скопје
09:45 - 10 декември, 2022

Попоски најавува: Доаѓа снег и на помала надморска височина, пад на температурите! Еве кога

– Продолжува МНОГУ променливото и ПОСТУДЕНО време во Македонија, како што доликува за овој период од годината.

Денес и утре сеуште ќе има повремени локални врнежи од дожд а на планините над 1500 м.н.в и тоа особено во западните предели ќе има повремени врнежи од снег.

Потоа во петок ќе има краткотрајно стабилизирање на времето, додека за време на викендот ќе има нови врнежи од дожд, додека на планините над 1200 м.н.в ќе има врнежи од снег. Снежната граница и тоа особено во северните претели можно е да се спушти дури до околу па и под 1000 м.н.в.

Особено во четврток ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Наутро температурите понатаму на повеќе места ќе се спуштаат под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -6 до 5 степени, додека максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 16 степени а за време на викендот максималните температури ќе бидат уште пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 12 степени.

Во Скопскиот регион продолжува периодот на МНОГУ променливо време. Во четврток ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Ќе има услови и за повремен дожд со послаб интензитет. Температурите понатаму ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 10 и 11 степени. Наутро пак истите ќе бидат ПОНИСКИ и ќе се спуштаат во интервалот од -2 до 4 степени – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

Слични објави

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо
Се вчитува....