32.8 C
Скопје
20:36 - 15 јули, 2024

Почина актерската ѕвезда Анук Еме: Убавица од „Ла долче вита“ и „Лола“

Француската актерка Анук Еме почина на 92-годишна возраст. Нејзината ќерка Мануела Папатакис на социјалните мрежи ја објави смртта на актерката. „Бев покрај неа кога почина утрово во нејзиниот дом во Париз“, напиша таа.

Во текот на речиси 70-годишната кариера на големите екрани, актерката играше во 74 филмови и ТВ серии. Никол Франсоаз Флоренс Драјфус, која подоцна го зеде псевдонимот Анук Еме, ја одигра својата прва улога на 13-годишна возраст во филмот „Куќата покрај морето“, објавен во 1946 година.

Во 1959 година, Анук Еме глуми во филмот Сладок живот (La Dolce Vita) на Федерико Фелини, а во 1963 година играше улога во 8 ½ на овој режисер. Пресвртница во кариерата на актерката, пишува Ле Монд во нејзиниот некролог, беше главната улога во филмот „Лола“ (1961) во режија на Жак Деми. И самиот филм и Анук Еме беа номинирани за британската филмска награда БАФТА за нивната работа во него.

Анук Еме ја доби наградата БАФТА неколку години подоцна за нејзината улога во филмот „Човек и жена“ на Клод Лелуш, кој ја прослави низ светот. Филмот, во кој Жан-Луј Тринтињан играше со Еме, беше награден со десетици награди, меѓу кои и Оскар и Гран-при на Канскиот филмски фестивал. Во 1980 година, Еме ја доби наградата за најдобра актерка на Канскиот филмски фестивал за нејзината работа во „Скок во празнината“ на Марко Белокио.

Во 1994 година, Еме се појави во филмот на Роберт Алтман „Pret-a-Porter“, а филмот „Најдобрите години од животот“ на Клод Лелуш, објавен во 2019 година, ја затвора нејзината филмографија. Во овој филм – третото продолжение на „Мажи и жени“ – Еме повторно играше со Жан-Луј Тринтињан.

Слични објави

(Фото) „Станав она за што сонував“: Јована Јеремиќ почна да потпишува автограми

Еспресо

Бјелогрлиќ пристигна насмеан на новото рочиште со Гага: Сѐ беше одложено поради Катарина Радивојевиќ и уште еден сведок

Еспресо

Карлеуша и Тошиќ се договориле за поделба на имотот! Еве на кого оди целиот имот

Еспресо

(Фото) Како да е направена од гума! Џина Џиновиќ во кратка маичка направи невидена акробација!

Еспресо

(Фото) „Биди ни секогаш најсреќен“: Синчето на Антониа Гиговска наполни една година

Еспресо

(Фото) Нина Бадриќ мами воздишки во Грција, покажа фантастична фигура во костим за капење: „Совршена си!“

Еспресо
Се вчитува....