10.8 C
Скопје
01:57 - 28 февруари, 2024

(Фото) Во нешто сме први! Македонија ПРВА на листата на застапеност на жените во науката во Европа

Објавена е мапа со информации на УНЕСКО за застапеноста на жените во науката во Европа, која покажува дека Македонија е прва на листата.

Пет земји од регионот се во првите десет, вклучувајќи ги Србија, Црна Гора, Хрватска и Босна и Херцеговина.

На прво место според застапеноста на жените во науката е Северна Македонија. Според податоците од 2019 година и новите податоци Македонија е лидер со 52,3 отсто.

Жените сочинуваат повеќе од половина од сите научници во Латвија (52,2 отсто) и Литванија (51,6 отсто). Во Германија процентот на застапеност е 28 отсто, во Франција 27, а Холандија е на дното со 25,8 отсто застапеност.

Слични објави

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо

„Нонстоп сум на инфузии“: Цеца проговори за здравствените проблеми со кои се соочила периодов

Еспресо

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо

„Јас го добив детето, а тој доби стан“: Неда Украден ја отвори душата и се присети на разводот со поранешниот сопруг

Еспресо

(Видео) Зорица Брунцлик емотивно за зетот: Јас плачев наместо него

Еспресо
Се вчитува....