-1.2 C
Скопје
07:35 - 30 март, 2023

(Фото) Силен земјотрес во Марке, Италија, со јачина од 5,7 степени, почувствуван низ цела Италија: „Голем страв, се плашиме од последици“

Предупредени во Пезаро Урбино, но и во Рим, Фиренца и Болоња до Трентино Алто Адиџе.

Станицата во Анкона, твитер

Од утринава, некои здравствени институции  (Пезаро и Анкона) се затворени за јавноста во регионот Марке поради штетите од земјотресот во очекување на проверки. Има пукнатини по болниците.

Затворени се и подвозниците во централната станица во Анкона поради пукнатини и паднат шут. Бројни телефонски повици стигнаа до Единствениот број за итни случаи, услугата штотуку ја зајакна потпретседателот на регионот Марке, советник за здравство, Филипо Салтамартини, за да даде побрзи одговори. Од првичното следење на извештаите нема информации за повредени или жртви.

Циркулацијата на возовите во Умбрија е редовна по силниот земјотрес регистриран во областа Марке, јавува Анса која стапила во контакт со железницата.

твитер

Во Анкона, Фано, Пезаро и Урбино училиштата се затворени како мерка на претпазливост по земјотресот утринава, со епицентар на брегот на Пезаро, од кои најсилниот бил со јачина од 5,7 степени во 7,07 часот, а пет минути подоцна следеше уште еден со јачина. 4.0. Потресите беа јасно почувствувани во целиот регион Марке, а особено во северно-централниот регион имаше сцени на паника со луѓе кои брзаат на улиците. Земјотресот, според италијанските емдиуми, се почуваствувал речиси низ цела Италија.

Слични објави

Викенд полн со љубов: На три хороскопски знаци ќе им летаат пеперутки во стомакот, ама и пред очите

Еспресо

Џереми Ренер низ солзи зборува за страшната несреќа: „Избрав да преживеам, си велев дека тоа нема да ме убие“

Еспресо

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо
Се вчитува....