17.8 C
Скопје
00:44 - 26 мај, 2024

ЖАЛНА ВЕСТ: Почина хрватскиот актер Жарко Поточњак

Утрово на 76-годишна возраст почина славниот хрватски театарски и телевизиски актер Жарко Поточњак Роден во 1946 година во Пакрач.

Поточњак во текот на својата кариера сними 25 играни филмови, а во 10 од нив ја имаше главната улога. Меѓу другите, тој е познат по улогите во „Долга темна ноќ“, „Глембејс“, „Вуковар се враќа дома“, „Трешети“, „Почивај во мир“ и улогата во сериите „Засекогаш соседи“.

Дипломирал на Академијата за театарска и филмска уметност во 1972 година, а за време на студиите ја имал својата прва професионална улога во филмот „Собирање храброст“ во режија на Едуард Галиќ. Првиот театарски аранжман го доби во Загребската комедија, каде глумеше во мјузикли и рок опери. Потоа, 18 години бил актер во Загребскиот градски драмски театар Гавела.

Слични објави

Јелена Карлеуша „за коси“ ја фати Северина: „Не ме интересира ништо поврзано со Душко“

еспресо

Се огласи отуѓениот сопруг на Јелена Карлеуша: Еве зошто Душко ѝ се јавил на Северина

еспресо

Соседите откриваат какво е семејството на Јована Јеремиќ: „Малку се чудни…“

еспресо

Сè што се знае за ракот на Кејт Мидлтон: Нема да се врати до крајот на годината

еспресо

(Фото) Торта во облик на срце и розово мече: Анастасија Ражнатовиќ слави роденден во Шпанија

Еспресо

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо
Се вчитува....