19.8 C
Скопје
06:19 - 20 јули, 2024

Здравите навики во исхраната кај бебињата се стекнуваат пред раѓањето

Најважно е да се почне навреме – трудниците уште од првите недели од бременоста треба да се трудат да се хранат што поздраво бидејќи навиките се стакнуваат уште во текот на ембрионалниот развој.

Многу родители мачат големи маки со исхраната на нивните деца уште од моментот кога воведуваат храна. Но, според ново истражување спроведено во Франција, мајките уште во бременоста треба да консумираат листест зеленчук, пиперки, моркови и мешунки, за да можат да бидат сигурни дека кога ќе воведат цврста храна, детето лесно ќе ја прифаќа.

Тие најпрво се навикнуваат на вкусот уште во матката, преку храната која ја „земаат“ од мајчиниот организам. Натаму, вкусовите ги чувствуаат и преку мајчиното млеко.

Затоа и децата се навикнуваат на тие мириси и вкусови, па кога ќе дојде моментот за воведување немлечни намирници, полесно ги прифаќаат оние кои мајката ги консумирала за време на бременоста и на доењето.

Слични објави

(Фото) Лепа Брена и Боба заљубено позираат на јахта: Таа без грам шминка, тој не ја пушта од прегратка

еспресо

Почина големата љубов на Клинт Иствуд: „Многу ќе ми недостига“

еспресо

(Фото) Северина ги „изгоре“ мрежите: „Затоа нема струја во Далмација“

Еспресо

(Видео) Десингерица повторно откачи: Им рендаше сирење над глава на фановите во Будва!

Еспресо

Теа Таировиќ купи луксузен стан во Црна Гора: Ова се деталите, а сумата што ќе ја заработи годинава е 670.000 евра!

Еспресо

(Фото) Вистински дечко! Синот на Дара Бубамара ја надраснал мајка си, зборува три странски јазици и планира да стане фудбалер

jasmina.kantardzieva
Се вчитува....