Здравите навики во исхраната кај бебињата се стекнуваат пред раѓањето

Најважно е да се почне навреме – трудниците уште од првите недели од бременоста треба да се трудат да се хранат што поздраво бидејќи навиките се стакнуваат уште во текот на ембрионалниот развој.

Многу родители мачат големи маки со исхраната на нивните деца уште од моментот кога воведуваат храна. Но, според ново истражување спроведено во Франција, мајките уште во бременоста треба да консумираат листест зеленчук, пиперки, моркови и мешунки, за да можат да бидат сигурни дека кога ќе воведат цврста храна, детето лесно ќе ја прифаќа.

Тие најпрво се навикнуваат на вкусот уште во матката, преку храната која ја „земаат“ од мајчиниот организам. Натаму, вкусовите ги чувствуаат и преку мајчиното млеко.

Затоа и децата се навикнуваат на тие мириси и вкусови, па кога ќе дојде моментот за воведување немлечни намирници, полесно ги прифаќаат оние кои мајката ги консумирала за време на бременоста и на доењето.

Слични објави

ВОДИТЕЛ ЈА „ПОДБРА“ ВОЈВОТКАТА: Меган, врати се во Америка!

Igor

Лејди Ди морала да стои и да се фотографира, а Меган од сето тоа ќе биде поштедена

Igor

Дневен хороскоп за 4 април 2019, четврток

Igor

Само делува самоуверено: Роби Вилијамс откри зошто одбил да го замени Фреди Меркјури во „Queen“

Еспресо

Жените по нив губеа глава: Актерите кои беа симбол на мажественоста и кавалерството во 1960-те! (ФОТО)

Васко Спасоски

МИЛА ЈОВОВИЌ прозборе за спонтаниот абортус: Сè уште имам ноќни мори

Igor

Остави Коментар

3 × два =

Слични објави

Познат рапер убиен во вила во Лос Анџелес

Еспресо

Шерон Стоун призна зошто се соблекла гола за „Плејбој“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Уште една млада ѕвезда пронајдена мртва

Еспресо

Вајнстин паднал во затворот, тврди дека има потрес на мозокот

Еспресо

Ќерката на Миле Китиќ позира во бикини какви што секоја девојка би посакала! (ФОТО)

Igor

Откриена тајната на омилениот божиќен филм!

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian