Здрави палачинки кои можете да ги јадете без грижа на совест

Овој рецепт е токму таков.

Состојки:

– 1/2 чаша овесни снегулки

-1/2 чаша кокосово брашно

– 1/2 чаша просо

– прстофат сол

– 1 лажица шеќер или мед

– 1/2 прашок за печиво или лажичка сода бикарбона

– 1 лажица безглутенско брашно

– 2 јајца

– 2 дл млака вода

– 1 лажица масло

Подготовка:

Овесот, кокосот и просото сомелете ги во мелница за кафе. Нека овесните снегулки бидат фино сомелени како и просото и кокосот. Соединете ја смесата со остатокот намирници. Оставете ја смесата за палачинки да отстои петнаесетина минути во фрижидер.

Во тавче загрејте масло, а при црпењето од смесата внимавајте да не ставате премногу од неа за палачинките да не ви излезат дебели. Печете ги од едната и другата страна додека да заруменат.

Како прелив можете да го ставите вашиот омилен здрав намаз. Во случај да немате готов намаз, какао прав во комбинација со мед ќе биде исклучително добра замена за овој необичен, но вкусен десерт.

Слични објави

На која и стои подобро? Манекенката ја ископира Џенифер Лопез (ФОТО)

Igor

ДАНИ ДИМИТРОВСКА со нов имиџ: Денес сакам да биде шарено

Igor

Две маски од само 3 состојки: Подочниците исчезнуваат за една недела

Igor

Жолта – боја на пролетта и стилот

Igor

Џенифер Лопез сака да ја купи луксузната вила на Лепа Брена! (ФОТО)

Еспресо

Меган Маркл прозборе за бруталното убиство на Џорџ Флојд: Сфатив дека единствено погрешно е ако не кажам ништо (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

18 + 15 =

Слични објави

Тешката судбина на холивудската актерка: Мајка и го убила татко и, до 11 години немала заби, а сега синот го одгледува како ќерка

Igor

Нивес во најприродно издание: Старлетата го покажа целулитот и влакненцата (ФОТО)

Igor

„Brass Brothers“ ќе ве заразат со нивната прва авторска песна „Време – невреме“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Погледнете како Северина се заштити од коронавирусот, ама има и порака за сите нас! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ќе ви биде на „рипит“: Слушнете ја „Љубов си ти“, посветена на кучето Арон од Богданци! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Има 181.000 фанови и огромни гради: Запознајте ја најжешката Македонка од Авастралија (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian