13.8 C
Скопје
03:06 - 28 септември, 2023

Според проценките на магазинот „Билборд“ МАКЕДОНИЈА МОЖЕ ДА ПОБЕДИ на Евровизија

Светски познатиот музички магазин ,,Билборд” направил листа на 12 песни кои оваа година можат да победат на Евровизија. Меѓу нив е и песната „Proud“ на нашата Тамара Тодевска.

„Поранешната југословенска република за првпат се натпреварува под името Северна Македонија. Порано позната како ФИРОМ, земјата за првпат настапи на Евровизија во 1998 година. Најдобар пласман ѝ беше 12-то место, во 2006 година со песната ,,Нинанајна” на Елена Ристеска. Ако Тамара Тодевска се пласира во финалето со песната што ја промовираше на Меѓународниот ден на жената, 8 март, тоа ќе биде прво појавување на Северна Македонија во големото финале по 2012 година – информира ,,Билборд”.

,Билборд” дава појаснување зошто Македонија би можела да победи. „Во ова прославување на жената низ времињата во стилот #MeToo (И јас, исто така), ќе се пронајдат многу гледачи кои ќе гласаат, како и професионалните жирија.

Меѓу другите фаворити според „Билборд“ се Чешка, Франција, Малта, Австралија, Русија, Азербејџан, Норвешка, Италија, Швајцарија, Шведска, Холандија.

БОНУС ВИДЕО: 

ЕВРОВИЗИЈА: Потсетете се на сите македонски претставници

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....