2.8 C
Скопје
04:23 - 19 април, 2024

ПРЕДЛОЗИ: 5 Божиќни филмови за да ја уживате празничната сезона

божиќ филм празници

In Bruges (2008)

Белгискиот град Бриж е местото каде што платениот убиец Реј (Колин Фарел) ќе ја помине празничната сезона, во друштво на неговиот постар, помудар колега (Брендан Глисон). Живописната празнична позадина е во контраст со приказната во бајковитиот приказ на режисерот Мартин Мекдона.

Elf (2003)

Детинестиот карактер на Вил Ферел урнебесно ја надополнува оваа комедија за џиновски помагач на Дедо Мраз кој го бара својот татко во Њујорк, но фокусот на филмот не е само комедијата. Има изобилство од срце и душа во начинот на кој приказната го негува празничното веселба; во жанр кој стана генерички сахарин, ова е еден модерен божиќен филм кој е навистина сладок.

Edward Scissorhands (1990)

Приградската фантазија на Тим Бартон не би била ни приближно трогателна без херојот со тажни очи на Деп во центарот – или Божиќниот контекст на приказната. Незаборавна е Винона Рајдер која танцува околу скулптурите од мраз.

The Polar Express (2004)

Во оваа анимација на Роберт Земекис, Том Хенкс игра повеќе улоги, вклучувајќи наратор, кондуктер на воз и Дедо Мраз. Анимираниот филм е омилен за божиќните фанатици и е совршено друштво за празниците.

Bad Santa (2003)

Pие како риба, пцуе како морнар и колку помалку се зборува за неговите сексуални склоности, толку подобро. Приказот на Били Боб Торнтон на Дедо Мраз е нешто најоддалечено од светец. Оваа мизантропската комедија некако го претвора патетичниот и тажен Дедо Мраз во симпатичен херој.

 

Слични објави

„Црна“ низа денови: Два хороскопски знаци ќе имаат неволји во втората половина на април

еспресо

(Фото) Секси мама: Антониа Гиговска во провокативен фустан на моден настан во Хрватска

Еспресо

Саботажа: Џенан Лончаревиќ се сомнева дека жена му намерно го одовлекува разводот со врски

Еспресо

(Фото) Цеца покажа во каков луксуз го прослави првиот роденден внукот Крстан: Како во бајка

Еспресо

(Фото) Братот на Новак Ѓоковиќ и сопругата се најдоа среде бурата во Дубаи: Споделија морничави кадри

Еспресо

(Фото) Ова ли е Меган Маркл? Облечена во маица од 60 долари и речиси беш шминка

еспресо
Се вчитува....