19.8 C
Скопје
06:12 - 24 септември, 2023

Гламурозни во секоја декада од животот: Истакнати МАКЕДОНСКИ МОДЕЛИ во модна кампања за МАРКОВ

По ревијата која се одржа на 24 март во објектот на Националната галерија на Македонија – Даут Пашин Амам, дизајнерот МАРКОВ продолжува со промоција на претставената колекција, трета поред, низ кампања во која се појавуваат шест истакнати македонски модели од различни генерации.Кампањата, чиј креативен концепт е резултат на колаборација помеѓу МАРКОВ и фотографката истилистка Јована Зука, ја претставува гламурозноста на жената во секоја етапа од животот, низмодната призма на дизајнерот.

Манекенки во различни фази од своите животи, дел со веќе импресивни, долгогодишни кариери, нои свежи лица чие време допрва доаѓа, се фотографирани во маркантни изданија на впечатливископски локации препознатливи по својата бруталистичка, модерна архитектура.

На кампањата се работело во периодот од февруари до мај, на шест засебни фотосесии. Истата беше премиерно претставена минатата недела на социјалните мрежи на Марков, Зука и моделите кои беа дел од неа.

Шесте ѕвезди на оваа кампања се Надица Георгиева, фотографирана во долга вечерна тоалетаинспирирана од операта, Катарина Ивановска, во сензуален, но истовремено и силен црн комплетинспириран од мистериозна птица, Сани Богдановска во строго пругасто троделно одело чија главнареференца е моќниот машки бизнис-костим, Маја Сашек во женствен бохо фустан со мотив намагнолии, како и младите модели Горјана Кулишевска во авангарден комбинезон дизајниран помондријански принцип на врамени обоени полиња, и Миа Симоновска во сензуална интерпретацијана женски “power-suit”.

Слични објави

Нема договор, штрајкот во Холивуд продолжува, сценаристите ја напуштаат работата

еспресо

(Фото) Бела Хадид уникатна во новата кампања на „Марк Џејкобс“, позира гола и без коса

еспресо

(Фото) Хедер Локлир, беше секс симбол на Холивуд, а сега го крие лицето од папараците

еспресо

(Фото) Сверина во друштво на мажот со кој ја поврзуваа

Еспресо

Разјаснета смртта на ѕвездата на хит серијата „Еуфорија“: „Ненамерно предозирање со фатална комбинација“

Еспресо

(Видео) Софија Вергара е брилијантна во улогата на Гризелда Бланко, немилосрдната шверцерка на дрога, погледнете го тизерот

еспресо
Се вчитува....