Гламурозни во секоја декада од животот: Истакнати МАКЕДОНСКИ МОДЕЛИ во модна кампања за МАРКОВ

По ревијата која се одржа на 24 март во објектот на Националната галерија на Македонија – Даут Пашин Амам, дизајнерот МАРКОВ продолжува со промоција на претставената колекција, трета поред, низ кампања во која се појавуваат шест истакнати македонски модели од различни генерации.Кампањата, чиј креативен концепт е резултат на колаборација помеѓу МАРКОВ и фотографката истилистка Јована Зука, ја претставува гламурозноста на жената во секоја етапа од животот, низмодната призма на дизајнерот.

Манекенки во различни фази од своите животи, дел со веќе импресивни, долгогодишни кариери, нои свежи лица чие време допрва доаѓа, се фотографирани во маркантни изданија на впечатливископски локации препознатливи по својата бруталистичка, модерна архитектура.

На кампањата се работело во периодот од февруари до мај, на шест засебни фотосесии. Истата беше премиерно претставена минатата недела на социјалните мрежи на Марков, Зука и моделите кои беа дел од неа.

Шесте ѕвезди на оваа кампања се Надица Георгиева, фотографирана во долга вечерна тоалетаинспирирана од операта, Катарина Ивановска, во сензуален, но истовремено и силен црн комплетинспириран од мистериозна птица, Сани Богдановска во строго пругасто троделно одело чија главнареференца е моќниот машки бизнис-костим, Маја Сашек во женствен бохо фустан со мотив намагнолии, како и младите модели Горјана Кулишевска во авангарден комбинезон дизајниран помондријански принцип на врамени обоени полиња, и Миа Симоновска во сензуална интерпретацијана женски “power-suit”.

Слични објави

ПОЧНУВА ЕВРОВИЗИСКАТА ТРЕСКА: Тамара замина во Тел Авив

Igor

Кристијано Роналдо ги разнежни фановите на Инстаграм со фотка со децата (ФОТО)

Еспресо

Инспиративна трансформација: Атрактивната Ласмар е вистинска фитнес дива! (ФОТО)

Еспресо

Никогаш нема да погодите што се наоѓаше во чантата на младата актерка! (ФОТО)

Еспресо

Добила име според ЈОГУРТ! Еве како Ѓура и сопругата го одбрале името за нивната ќерка

Igor

Сопругата на Ѓорѓе Балашевиќ слави роденден: Нивната љубов ги издржа сите предизвици

Еспресо

Остави Коментар

13 − дванаесет =

Слични објави

Без ДОЛНА ОБЛЕКА и со деколте до папок прошета по црвениот тепих: Кога се наведна да испрати бакнеж, ВЕНЕЦИЈА ЗАНЕМЕ (ФОТО)

Igor

Ана Ивановиќ и Бастијан Швајнштајгер ги регистрирале децата во Завод за интелектуална сопственост

Слободен Печат

Почина гитаристот на „Рибља Чорба“ како последица од ковид-19!

Еспресо

Чоколадни колачи со путер од кикирики (РЕЦЕПТ)

Igor

Име кое никој не го очекуваше: Официјално објавено името на кралското бебе

Igor

Сека Алексиќ лута на колегите кои го исмејуваат коронавирусот: Некои работи треба да се сфатат сериозно и одговорно!

Еспресо