ФОТО: Лени Кравиц дизајнира пијано од 500.000 американски долари!

Светски познатиот производител на пијано „Steinway&Sons“ го промовираше својот нов производ од лимитираната серија – гранд пијано „Kravitz Grand“, дизајнирано од легендарниот музичар Лени Кравиц.

Лени честопати во интервјуа има изјавено дека неговата прва љубов отсекогаш било пијаното. Кравиц е страствен пијанист и повеќето свои композиции и аранжмани ги има создадено на „Steinway“ пијано.

Резултатот од оваа соработка е фантастичен концептуален инструмент чија основа е „Steinway Model B“. Пејачот го трансофмирал во визуелно привлечно уметничко дело на кое работел цели три години.

Најинтересен детаљ, а исто така и најпредизвикувачки за изработка биле ногарките на инструментот инспирирани од склуптурите на Западна Африка.

Ова не е единствениот „limited edition“ производ од „Stainway“, но од сите модели само овој го опишале како вистинско уметничко дело.

Ќе се произведат само десет копии на инструменти, а еден од нив пејачот Кравиц веќе го има во својата куќа во Париз.

Пијаното ќе чини 500.000 американски долари, а процент од продажбата ќе се префрла на „Harlem School for the Arts“, уметничко училиште во Њујрок, во кое учел Кравиц.

Слични објави

Што треба да видите и пробате ако патувате во Сицилија (ФОТО)

Еспресо

Доколку веќе не сте ја купиле: Зошто треба да купите „баскет баг“ за оваа сезона (ФОТО)

Igor

ГО ЗАМЕНИ БРЕДЛИ СО ДЕВОЈКА? Ирина Шајк во друштво на атрактивна манекенка (ФОТО)

Igor

Овие фустани станаа тотален хит, а сите јасно гледаат дека овие ѕвезди во нив не носат гаќички (ФОТО)

Igor

ДЕРМАТОЛОЗИТЕ СЕ СОГЛАСИЈА: Ова ѝ се случува на кожата кога внесувате премногу шеќер

Igor

Девојчето кое остана исто: На Оливера Балашевиќ годините не ѝ можат ништо (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

3 + Шестнаесет =

Слични објави

ЈЕЛЕНА СЕ ЈАВИ И МИ ГО КАЖА ОВА! Туцаковиќ откри што се случувало пред смртта на Дивна Карлеуша

Igor

Полнети тиквички со пилешко месо (РЕЦЕПТ)

Igor

КАРЛЕУША ЈА МОЛИ СОРАЈА, ТАА ИГНОРИРА: Демантирај дека си се гледала со Душко!

Igor

Нова песна и спот: Два Бона за новото видео ја ангажираа скопската барбика (ВИДЕО)

Igor

Српска пејачка била исфрлена од финалето на Новак Ѓоковиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ерика Баду се тестирала на ковид-19, а резултатите ја запрепастиле: Левата ноздра позитивна, десната негативна!

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian